Erişilebilirlik

Ehud Barak Türkiye'ye Gidiyor


İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak resmi bir ziyaret için bu hafta Türkiye ye gidiyor. 12 Şubat`ta Ankara`da olacak olan Barak, Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile yapacağı temasların yanısıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile de biraraya gelecek.

İsrail makamlarının büyük önem verdiği bu ziyarette bölgedeki siyasi gelişmeler görüşülecek. Bunun yanısıra İsrail Savunma Bakanı Barak Türkiye ve İsrail arasındaki askeri malzeme anlaşmalarını da masaya getirecek. Özellikle PKK`ya karşı kullanılmak üzere İsrail’den alınması planlanan casus uçak gibi askeri teknoloji anlaşmaları Barak`ın Türkiye gezisinin ana maddelerini oluşturuyor.

Savunma Bakanı Barak`ın Türkiye ziyareti öncesinde İsrail`deki gündemi de oldukça yoğun. Gazze`den İsrail`in güneyindeki kentlere atılan Kassam füzeleri de Barak’ın Ankara`da gündeme getireceği konular arasında. İsrail savunma bakanı atılan Kassam füzeleri konusunda iç siyasette zorlu günler geçiriyor.

Son olarak iki gün önce Hamas militanlarının attığı Kassam füzelerinden iki çocuğun yaralanmasını protesto etmek isteyen Sderot kenti halkı dün Kudüs’e yürüdü. Yüzlerce Sderotlu Barak ve Başbakan Ehud Olmert `in Kassamlara karşı yetersiz önlemler almasından şikayetçi.

Başbakan Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak`ın füzelere karşı gerekeni yapmadığını öne süren Sderotlular Olmert ve Barak`ın istifasını talep ettiler. Yüzlerce gösterici sabah erken saatlerden itibaren Kudüs`ün kent girişindeki ana arterleri trafiğe kapattılar. Ardından ellerinde taşıdıkları pankartlarda yazan "Olmert, Barak istifa" sözlerini sesli olarak da dile getiren Sderotlular, Başbakan Olmert`in konutunun önüne yürüdüler. Beraberlerinde getirdikleri Kassam füzelerinin parçalarını Olmert`in evinin önüne bırakan göstericiler eve girmek isteyince polisle aralarında arbede çıktı.

Haftasonunda da Savunma Bakanı Ehud Barak Sderot kentine giderek burada halkla konuşmak istemiş ancak Sderotluların ağır protestosuyla karşılaşmıştı.

XS
SM
MD
LG