Erişilebilirlik

Berlin Film Festivali Devam Ediyor


Dünyanın öndegelen sinema etkinliklerinden biri olan Uluslararası Berlin Film Festivali tüm heyecanı ile devam ediyor. Tek bir Türk filminin katıldığı Festival, bu yıl dünya pazarlarına toplam 384 film sunuyor. 17 Şubat’a kadar sinema dünyasının kalbi Almanya’nın başkentinde atmaya devam edecek.

Almanya'nın en büyük kültür etkinliği ve aynı zamanda Cannes Film Festivali’nden sonra dünya çapındaki en önemli ikinci sinema festivali sayılan Berlinale’yi, film branşından 16.000 uzmanla 4000 gazeteci ve eleştirme izliyor. İzliyor, ancak uluslararası medya, festivalde Türk sinemasının yeni ürünlerini izleme olanağı pek bulamıyor, çünkü programda tek bir Türk filmi yer alıyor, o da Seyfi Teoman’ın ‘Tatil Kitabı’ adlı yapıtı. Filmin başrolünde, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Taner Birsel var. ‘Tatil Kitabı’, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, daha çok ailenin küçük oğlu Ali'nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor.

Berlin gibi prestijli bir festivalde Türkiye’den yeni yapıtlarının bunca cılız bir şekilde yer alması üzücü, buna karşılık Almanya’da yetişen Türk kökenli iki gencin yapıtları Forum ve Panaroma bölümlerinde sinema dünyası ile buluşuyor: Özgür Yıldırım’ın yönettiği ‚Chico’ adlı polisiye filmle, Berlinli sinema okulu öğrencisi Döndü Kılıç'ın imzasını taşıyan ve İstanbul’daki travestilerin yaşamını konu alan 'Das andere İstanbul' (Öteki İstanbul).

Berlinale’nin yöneticilerinden Türk kökenli Beki Proubst, Türkiye’de geçen 12 ayda çekilen filmlerin kalitesinin düşük olduğunu, bununla birlikte 2007’nin sinema dünyası açısından genel olarak kötü geçtiğini anlatıyor.

Berlinale’de bu yıl görücüye çıkan diğer yüzlerce film arasında klasik aşk hikayelerinden bilimkurguya kadar hemen tüm cins ve ekolleri bulmak mümkün, ama bu yıl müzik dünyasından esintiler getirecek filmler dikkati çekiyor.

Nitekim Rock müziğinin efsanesi Rolling Stones’larla ilgili ve Hollywood sinemasının tanınan yönetmeni Martin Scorsese’nin çektiği ‘Shine a light’ adlı belgesel, festivalin açılış filmi oldu ve büyük beğeni aldı. Şimdiden merakla beklenen bir diğer film ise, Pop sanatçısı Madonna’nın ilk yönetmenlik çalışması olan ‘Filth and Wisdom’.

Yarışmalı bölümde gösterilen filmler arasında ise Paul Thomas Anderson’un yönettiği ‘There Will Be Blood’ daha şimdiden Altın Ayı Ödülü’ne en sıcak aday olarak tanımlanıyor. ‘There Will Be Blood’ en iyi film dahil sekiz dalda Oscar’a da aday gösterildi. Berlinale Cumartesi akşamı Altın ve Gümüş Ayı ödüllerinin sahiplerini bulmasıyla sona erecek.
XS
SM
MD
LG