Erişilebilirlik

ABD'de Kadınlar Siyasette Giderek Güçleniyor


Amerikan siyasetinde kadınların rolü giderek artıyor. Son 7 başkanlık seçiminin 5'inde kadın seçmenler başkanın seçilmesinde etkin rol oynadı. Bu yıl ilk kez başkan aday adayları arasında kadın bir siyasetçi ön plana çıktı. Ve öyle görünüyor ki kadınların oyları önseçimlerde olduğu gibi Kasım ayındaki başkanlık seçiminin galibini de belirleyecek.

Amerika’da 1964’ten beri oy kullanan kadın sayısı erkeklere göre daha fazla. Seçimlerde oy vermek kadınlar için zorlukla kazanılmış bir hak. Amerikan anayasasının kadınlara seçme hakkı tanımasının üzerinden 90 yıl geçti ve bugün kadınlar önemli bir siyasi kampanya hedefi oluşturuyor. Demokrat Parti stratejisti Peter Fenn, “Eskiden kadınların kocalarının istediği adaya oy verdiği söylenir ve bu konuda çok şaka yapılırdı. Artık durum değişti. Seçmenlerin çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyor” diyor.

Kendilerini Demokrat olarak niteleyen seçmenlerin çoğunluğu kadın. Yeni bir araştırmaya göre kadın seçmen oranı yüzde 58. Bu, kampanyasının başında, Senatör Hillary Clinton’ın işine yaradı. New Hampshire’da Clinton’ın sürpriz yaparak kazanması kadın seçmenlerin beklenmedik oranda fazla olmasına bağlandı. Ön seçimlerden hemen önce yapılan bir kamuoyu araştırması Senatör Barack Obama’nın kadınlardan gördüğü destek açısından Clinton’ın önüne geçtiğini gösteriyordu. Ancak kadınların yüzde 46’sı Clinton için oy verdiklerini söyledi. Obama’ya oy verenlerin oranı yüzde 34’tü. Amerikan Üniversitesi Kadınlar ve Siyaset Enstitüsü’nün Kurucusu Karen O’Connor Clinton’ın New Hampshire başarısının nedeninin kadın seçmenler olduğunu doğruluyor. “Bire bir diyaloğun önemi asla inkar edilemez” diyen O’Connor, New Hampshire’da birebir diyaloğun Iowa’dakinden daha fazla olduğunu belirtiyor ve kampanyaların kadın seçmenlere odaklandığını, Hillary Clinton’ın onlar olmadan önseçimi kazanamayacağını söylüyor.

Clinton’ın en ayrıcalıklı özelliği başkanlık için yarışan ilk iddialı kadın aday olması. Birçok kadın gurur duyduklarını söylüyor ancak Hillary Clinton’la ilgili duyguları karışık. Bu karışıklığın bir nedeni nesil farkı. Uzmanlara göre Clinton’ı daha çok orta yaştaki kadınlar destekliyor. Genç kadınların çoğuysa Obama’yı destekliyor. Peter Fenn, genç kadınların değişim mesajından etkilendiğini söylüyor. İster Clinton karşıtı ister taraftarı olsun, bir çok kadın kararlarının temelinde Hillary’nin kadın olmasından öte nedenler bulunduğunu söylüyor. Her ne kadar Hillary Clinton sadece kadın olduğu için kendisine oy verilmesini istemiyorsa da New Hampshire’da kadınların büyük oranda seçimlere katılması cinsiyetin bu kampanyada etkili olduğunu gösteriyor.

XS
SM
MD
LG