Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi'nin Gündemi Çad


BM Güvenlik Konseyi bir eski Fransız sömürgesi olan Çad’daki durumu görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanıyor.

Orta Afrika ülkelerinden eski bir Fransız sömürgesi olan Çad’da çıkan ve üç gündür süren iç savaş, Fransa’yı tartışmanın merkezine çekiyor. Cumhurbaşkanı İdris Deby’ye karşı ayaklanan isyancılar, Fransa’yı « Afrika tarihinin en kirli diktatörüne » askeri destek vermekle suçluyor. Taraflara ateşkes çağrısında bulunan Fransa, başkent N’Camena’da bulunan 700 vatandaşını Paris’e taşımaya başladı. 200 kişilik ilk kafile dün gece, askeri uçakla Paris’e ulaştı.

Ülkedeki çatışma nedeniyle Fransa ve Amerika N'Camena büyükelçiliklerini tahliye ediyor. İsyancılar başkentten ayrılmaya çalışan yabancıları koruyacaklarını açıklayınca Birleşmiş Milletler 53 çalışanını önceki gece tahliye etti. Ülkede 1 500 vatandaşı bulunan Fransa da , sivil savaş altındaki başkent N’Camena’daki vatandaşlarının ve diğer yabancıların kentten çıkarılması için aktif rol aldı. 6 askeri uçakla N’Camena’dan Gabor’a taşınan yabancılar, buradan da askeri uçaklar ile Paris’e aktarıldı. Askeri bir Airbus uçağıyla dün gece 130’u Fransız, 69’u ise 27 değişik ülkeden 199 yabancı Paris’e Charles de Gaulle Havaalanı’na taşındı. Gabon’un Libreville kentine taşınan 440 kişi daha Fransız Dışişleri tarafından temin edilen Boeing 777 tipi yolcu uçağı ile bugün Paris’e getirilecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, asilerin saldırısına uğrayan Cumhurbaşkanı Deby’ye açık destek verdi. Elysee sarayından yapılan açıklamada Sarkozy’nin, İdris Deby’yi telefonla arayarak, « İsyancıların saldırılarını şiddetle kınadıklarını, Fransa’nın Çad’ın birlik ve istikrarından yana olduğunu” belirtti. Savunma bakanlığı ise Çad'daki askeri üste görev yapan 1.450 kişilik askeri gücüne 150 askerlik bir takviye gücü gönderdi.

Asker sayısının artırılması üzerine gözler, Fransa’nın içsavaş karşısında doğrudan bir askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı sorusuna çevrildi. SES--- Savunma Bakanı Herve Morin Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, olayların hangi yönde ilerleyeceğini kimsenin söyleyemeyeceğini ve ülkede durumun belirsiz olduğunu söyledi. Fransa’nın Çad’a askeri ve lojistik destekte bulunduğunu ancak bunun bir savunma anlaşması olmadığını kaydeden Bakan Morin, yalnızca « nefsi müdafaa ya da sivillerin korunması amacıyla güç kullanacaklarını aksi taktirde Çad’da bir çatışmaya girmelerinin sözkonusu olmadığını” söyledi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin başdanışmanı Claude Gueant ise Fransa’nın bölgeye ancak uluslararası güçlerle birlikte girebileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de Pazar Gazetesi’ne verdiği demeçte teknik destek anlaşmalarının Fransa’nın bu savaşta taraf olduğu anlamına gelmediğini, Fransa’nın Deby yönetimine desteğinin doğrudan çatışarak olmayacağını açıkladı. Fransa yönetimini eleştiren isyancılar, hala Çad üzerinde kontrolü bulunan Fransa’yı « İdris Deby’nin yeniden toparlanabilmesi için zaman kazanmasına yardım etmekle suçladı.

Çad’da 1990 yılından bu yana iktidarda kalan Cumhurbaşkanı İdris Deby, bu süre içinde çıkan pekçok ayaklanmayı bastırarak iktidarını korumayı başardı. Ancak hakkıındak, yolsuzluk iddialarını saklama konusunda başarılı olduğu söylenemez. Bu durum ise Çadlıların Deby yönetimine desteğinin gün geçtikçe azalmasına ve isyanların artmasına neden oluyor.

XS
SM
MD
LG