Erişilebilirlik

İklim Değişikliği Ekonomiyi Olumsuz Etkiliyor


Worldwatch Enstitüsü tarafından yayınlanan “Dünyanın Durumu 2008” adlı rapora göre, yatırımcılar ve ekonomik eğilimler, iklim değişiklikleri ve diğer çevresel sorunlardan etkileniyor. Raporda yeşil veya sürdürülebilir bir ekonominin doğuşunun ekonomik sistemde olağanüstü bir değişim yapabileceği vurgulanıyor.

Worldwatch Enstitüsü Başkanı Chris Flavin raporla ilgili şunları söylüyor: “Şu anda tanık olduğumuz durum, olması gerekenin sadece yüzde iki ya da üçünden ibaret. Örneğin yenilenebilir enerji teknolojilerinde sıradışı bir büyümeyle karşı karşıyayız. Genel olarak bu yılda yüzde 30 ya da 40’lık bir büyümeye eşit.” Flavin’e göre enerji, tarım, inşaat ve otomobil üretiminde yeni ve sürdürülebilir enerji gelişimi sağlanması milyarlarca dolarlık ekonomik değişime eşit.

Worldwatch raporu 2006 yılında yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımın 52 milyar Dolar olduğu tahmininde bulunuyor. Rapor ayrıca ekonominin bugünkü devleri arasında yer alan Citigroup, Goldman Sachs ve Wal Mart gibi firmaların yeni çevresel girişimlerde bulunduğunu da belirtiyor. Dünyanın Durumu 2008 adlı rapor, küresel iklim değişikliğinin potansiyel zararları konusunda iki büyük ekonomik çalışmaya yer veriyor. Bu çalışmalardan biri Dünya Ekonomik Forumu tarafından diğeri ise İngiliz hükümeti için yapılmış. Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti Sir Nicholas Stern’ün geçen yıl İngiliz hükümeti için hazırladığı raporda toplam ekonomik zararın dünyadaki toplam üretimin yüzde 8’ine eşit olabileceğini belirtmişti. Stern iklim değişikliğini, 21. yüzyılda dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olarak niteliyor.
Worldwatch Enstitüsü raporunun yardımcı direktörü Gary Gardner şöyle konuşuyor: “Bir diğer örnek de okyanuslardaki yaşamla bağlantılı. Bugün dünyanın en büyük 15 balıkçılık alanından 11’i kapasitelerinin ötesinde kullanılmış durumda. Çevresel iyileşmenin sağlanabilmesi için bu alanlardan bir müddet uzak durmak gerekecek.”

Worldwatch’ın yıllık raporuna göre şu anda yaklaşık 600 çevre ve enerji fonu mevcut. Bunun yanında temiz teknoloji ve yenilenebilir enerji alanında milyarca dolarlık yatırım yapılıyor. Rapor, global finans kapasitesinin yüzde 84’ünü kontrol eden yaklaşık 54 bankanın da çevre ve toplumla dost uluslararası standartlar getirdiğine değiniyor. Gary Gardner girişimci sermayesi ve yatırımlarla ilgili ekonomik eğilimlerin çok güçlü olduğunu söylüyor. Gardner, “Yenilenebilir enerji, şu anda bilgi teknolojisi ve ilaç sanayiinden sonra girişimci olarak para yatırabileceğiniz üçüncü büyük sektör” diyor.
Worldwatch Enstitüsü global ekonomik çöküşü engellemek için hükümetler ve yatırımcıların sürdürülebilir ekonomi konusundaki çabalarına devam etmeleri gerektiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG