Erişilebilirlik

30 Ocak Amerikan Basınından Özetler


New York Times AKP hükümetinin üniversitelerde türban yasağını kaldırma girişiminin, Türkiye’de laik demokrasinin geleceğiyle ilgili soru işaretleri doğurduğunu yazıyor. Ancak haberde, Türkiye’deki dindarların demokrasiyi savunduğu, laik kesimin ise darbeci bir anlayışa sahip olduğu öne sürülüyor.

"Türkiye’de seçimle işbaşına gelen hükümetler, hiçbir zaman ülkeyi tam anlamıyla yönetmedi. Hükümetler, güçlerini Mustafa Kemal Atatürk’ten alan generaller ve hakimler zümresi tarafından denetlendi ve engellendi. Atatürk’ün kurduğu sistem laik olmasına rağmen sınıf temelliydi. Beyaz Türkler olarak bilinen şehirli seçkinler, yoksul ve muhafazakar kesimler tarafından seçilen siyasi liderlerin yoldan çıktığını düşündükleri an müdahale ediyorlardı. Şimdi Türkiye tarihinde ilk kez, başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP tarafından temsil edilen bu bastırılmış topluluk, eski düzene baş kaldırıyor ve şimdilik başarılı oluyor."

Washington Times da türban yasağını kaldırma girişiminin, laik seçkinler arasında korku ve tepki yarattığını yazıyor. Gazetenin haberinde, hazırlanan anayasa değişikliği taslağının meclisten geçmesinin beklendiği belirtiliyor ve kamuoyunun da yasağın kalkmasına destek verdiği vurgulanıyor.

"Aralarında komutanların, hakimlerin ve önde gelen akademisyenlerin de yer aldığı başörtüsü karşıtı grup, öngörülen yasal değişikliklerin, türbanı bir siyasi sembol olarak kullanan İslamcı güçlere cesaret vereceğini düşünüyor. Komutanlar, şimdiye kadar konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı ancak Türk halkı, ordunun daha önce dört kez hükümet devirdiğini unutmuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise partisinin laik gelenekleri yıpratmaya çalıştığı yönündeki iddiaları reddediyor."

Washington Post Rusya’da eski başbakan Mikhail Kasyanov’un, adaylık için topladığı on binlerce imzanın sahte olduğu gerekçesiyle devlet başkanlığı seçimine katılmasının engellenmesini eleştiriyor. Kasyanov’un zaten yüzde bir gibi düşük bir desteğe sahip olduğunu hatırlatan gazete, Kremlin’in yine de işi şansa bırakmadığını belirtiyor.

"Putin’in Sovyet tarzı siyaset modeline dönmesi, Batının görüşlerini önemsemediğini, Avrupa Birliği ve Amerika’yla yapıcı ilişkiler geliştirmeyi düşünmediğini gösteriyor. Yaşananlar, Rusya’nın tıpkı Sovyetler birliği döneminde olduğu gibi, içeriden ve dışarıdan gelen değişim taleplerine direndiğini gösteriyor. Sovyetler Birliği’nin son lideri Mikhail Gorbaçov, “seçimlerle ilgili ters giden bir şeyler var” yorumunda bulundu. Aslında, ters giden tek şey seçimler değil. Gorbaçov’un yıktığı sistem, büyük bir titizlikle yeniden kuruluyor."

USA Today senatör John McCain’in zaferiyle sonuçlanan Florida’daki önseçimin ardından Cumhuriyetçi Partide McCain ve Mitt Romney’nin öne çıktığını yazıyor. Gazete, Demokrat Partide ise yarışın Hillary Clinton ile Barack Obama arasında geçeceğini belirtiyor.

"Ocak ayında yapılan önseçimler, yeni Amerikan başkanlığı için yarışın üç adamla bir kadın arasında geçeceğini gösteriyor. 2000 yılındaki seçimde Florida, başkanlık yarışında belirleyici olmuştu. Florida, 2008 yılında da iyice güç kaybetmiş olan Cumhuriyetçi Partinin, John McCain etrafında birleşmeye başladığı yer olarak tarihe geçebilir."
XS
SM
MD
LG