Erişilebilirlik

Berlin'de 'Uyum Zirvesi'


Avrupa Birliği içindeki en büyük göç ülkelerinden biri olan Almanya´da iki yıl önce Başbakan Angela Merkel’in girişimiyle başlatılan ‘uyum zirvesi’ dün Berlin’de tekrar toplanarak çalışmaların ara bilançosunu çıkardı.

82 milyonluk nüfusunun 15 milyonunu göçmen kökenlilerin oluşturduğu Almanya'da göçmenlerle ilgili tartışmalar ve sorunlar bitmiyor. Konu son olarak geçen Pazar gerçekleşen eyalet seçimlerinde suç işleyen göçmen kökenli gençlerin sınırdışı edilmesi yada eğitim kamplarına alınması tartışmalarıyla gündemi belirlemişti. Başbakan Merkel’in inisyatifi ile oluşan ‘Uyum Zirvesi’nin dünkü toplantısı da, seçimler öncesindeki elektirikli havanın etkisinde gerçekleşti.

Buluşmaya katılan göçmen örgütlerinin temsilcileri, Federal Hükümet ve Başbakan Merkel’in göçmenlerin sorun olmaktan çıkmaları için gösterdiği tüm iyi niyetli yaklaşımların, seçimler arifesinde yaşandığı gibi göçmenleri dışlayan yaklaşımlarla baltalandığını savundular. Göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in başkanlığında yapılan toplantıda Türkleri temsilen bulunan lobi örgütlerinden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği sözcüsü Bekir Alboğa iyi bir uyum politikasının göçmelere karşı değil, onlarla birlikte hareket edilmesi sonucunda başarıya ulaşabileceğini söyledi.

Esasında hükümetle göçmen örgütlerinin arası, ‘Uyum Zirvesi’ toplantılarına rağmen oldukça açık ve pek kolay iyileşeceğe benzemiyor. Bununda nedeni geçen yıl yürürlüğe giren yeni ‘Göç Yasası’. Yasada yer alan değişikliklerle, aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelecek özellikle Türklerden en az temel düzeyde Almanca öğrenmelerinin yanı sıra uyum kurslarına katılmayanlara da yaptırımlar uygulanması öngörülüyor. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen genç göçmenlerden de gelir beyannamesi göstermeleri isteniyor. Dünkü toplantıya katılan Almanya Türk Toplumu başkanı Kenan Kolat, hükümetin bu yasayla Almanya’nın göç ülkesi olduğu gerçeğini saptırdığını, ayrımcılık yaptığını, ‘Uyum Zirvesi’ toplantıları ile de sadece göz boyadığını savunuyor.

Bu arada Başbakan Merkel’in gelecek hafta Almanya’yı ziyaret edecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Uyum Zirvesi’ ve ‘Ulusal Uyum Planı’ konularında da bilgi vereceği ve Türkiye’nin bu konudaki görüşlerini alacağı bildiriliyor.
XS
SM
MD
LG