Erişilebilirlik

Almanya'da Seçimler


Almanya, 2009 yılına kadar devam edecek seçim maratonuna dünkü iki seçimle birlikte başladı. Aynı gün Aşağı Saksonya’da da seçim olmasına rağmen daha çok öne çıkan Hessen eyaletinde Birlik Partileri’nden CDU büyük hezimete uğrarken, Sosyal Demokrat Parti sürpriz bir zaferle birinci parti olmayı başardı.

2003 yılında yapılan seçimlerde yüzde 48,8 oy alan CDU’lu Başbakanı Roland Koch, bu kez ancak yüzde 36 oy alırken, SPD ise oy oranını yüzde sekiz arttırarak yüzde 37’ye çıkardı. Bu sonuçtan sonra, SPD’nin Yeşiller Partisi ile koalisyon kurması bekleniyor.

Seçim sonucu özellikle CDU’lu Koch için çok ağır bir yenilgi olarak yorumlanıyor. Koch, Aralık ayında Münih şehrinde yaşlı bir Almanın, biri Türk diğeri Yunan iki genç tarafından dövülmesini seçim malzemesine dönüştürmüş, geçtiğimiz haftalarda suç işleyen göçmen gençlere yönelik sert açıklamalarıyla ülke gündemini belirlemişti. Koch’un söz konusu gençleri sınırdışı etme yada eğitim kamplarında toplama önerileri özellikle Türk göçmen kuruluşlarının tepkisini çekmişti.

Lobi örgütleri sayısı 60 bin civarında olduğu tahmin edilen Hessen’deki Türk kökenli seçmenleri Koch’a karşı oy kullanmaya çağırmıştı. Gözlemciler oy hakkından faydalanan Türkler’in oranının son derece yüksek olduğunu bildiriyorlar. Vatandaşlar çifte vatandaşlık, göçmen gençlere yöneltilen şiddet tartışmaları ve anadil dersleri gibi konularda haklarına kavuşabilmeleri için demokratik tepkilerini gösterdiklerini ve Koch’a karşı oy vererek bu konuların çözümüne katkı sağlayabileceklerini belirtiyorlar.

Öte yandan Aşağı Saksonya’da Eyalet Parlamentosu seçimleri için sandık başına gitti. Eski başbakanlardan Gerhard Schröder’in eyaletinde, Christian Wullf başbakanlığında CDU ile Liberal Parti FDP koalisyonu az oy kaybıyla güven tazelerken, SPD ve Yeşiller’le birlikte Sol Parti’de muhalefet olarak parlamentoya girmeyi başardı. Türkler arasında sevilen ve Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren Wullf, Başbakan Merkel’in parti içinde rakibi ve olası halefi olarak biliniyor.

Bu arada Hessen’ de dört, Aşağı Saksonya’da da iki Türk kökenli aday Eyalet Parlamentosu’na girebilmek için yarıştı. Bunlardan Hessen’ de SPD’den Turgut Yüksel, Aşağı Saksonya’da Yeşiller’den Filiz Polat seçimleri kazandılar. 2008 yılında Hamburg ve Bavyera eyaletlerinde de seçimler yapılacak. 2009 yılında ise ülkeyi cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler bekliyor.

XS
SM
MD
LG