Erişilebilirlik

Gazze - Mısır Sınırında Kaos


Gazze - Mısır sınırında kargaşa sürüyor. Bugün de binlerce Filistinli Mısır'a giriş yaptı. Filistinli militanların buldozer kullanarak Gazze - Mısır sınırındaki duvarın bir kısmını daha yıkmasıyla yüzlerce araç Gazze'den Mısır'a geçti.

Sınırın Mısır tarafında da Hamas militanları devriye geziyor. Mısırlı sınır muhafızları gelişmelere müdahale etmiyor. Hamas militanlarının Çarşamba günü duvarın bir kısmını yıkmasından bu yana çıkan olaylarda 40 Mısırlı güvenlik görevlisinin yaralandığı açıklandı.

Mısır, sınır sorununun çözümlenmesi için Hamas ve el Fetih yetkililerini Kahire'ye davet etti. Hamas davetiyeyi kabul ederken, el Fetih lideri Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'ın Gazze'de kontrolü devretmediği sürece görüşmelere katılmayacağını bildirdi.

Hamas, Gazze'yi Haziran ayında kontrolü altına aldı.

Yarın İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le görüşecek olan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, el Fetih güvenlik güçlerinin Gazze - Mısır sınırına konuşlandırılmasını isteyecek.

Filistinli militanların Gazze'den İsrail topraklarına roket atması üzerine, Gazze abluka altına alındı. Gazzeliler de ihtiyaçlarını karşılamak için son dört gündür Mısır'a akın ediyor. Bu arada, Gazze'ye uygulanan ablukaya son verilmesini isteyen yüzlerce İsrailli ve İsrailli Arap gösteri düzenliyor.

Öte yandan Batı Şeria - İsrail sınırında bir İsrailli askeri bıçaklayan Filistinli vuruldu. Güvenlik Kontrol noktasındaki saldırıyı düzenleyen Filistinlinin yaralandığı açıklandı.
XS
SM
MD
LG