Erişilebilirlik

23 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Amerika Merkez Bankası FED’in piyasalardaki gerilemeye müdahale ederek faiz oranlarını 0.75 oranında düşürmesi, bugünkü Amerikan gazetelerinde de geniş yankı buluyor. New York Times, FED’in kararını destekliyor ancak sadece faizleri indirmenin yeterli olmayacağını savunuyor:

"Faiz indirimi hacizleri engelleyemez ve emlak sektöründeki çöküşün tüketici harcamaları üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldıramaz. Faiz indirimi en iyi ihtimalle piyasalardaki panik havasını ortadan kaldırarak, ekonomide istikrar sağlanabilmesi için zaman kazandırabilir. Bu hafta dünya piyasalarında yaşanan çalkantıdan alınacak bir mesaj varsa, o da Beyaz Saray ve Kongre’nin kendi aralarındaki siyasi ve ideolojik farklılıkları bir kenara bırakarak güven verecek ve ekonomide istikrarı sağlayacak somut bir teşvik paketi hazırlaması gerektiğidir."

USA Today ise dünya piyasalarında bu hafta yaşanan çalkantıda küreselleşmenin etkisine dikkat çekiyor. Sermayenin sınır tanımadan dünyanın dört bir yanında maksimum kar peşinde koştuğunu kaydeden gazete, bunun sonucunda bir bölgede yaşanan krizin de kolaylıkla diğer ülkelere sıçrayabildiğini vurguluyor:

"Milyonlarca Amerikalı yatırımcı artık piyasalardaki küreselleşmenin risklerini öğrenmeye başlıyor. Amerikan emlak sektöründeki sıkıntılar, Wall Street’te konut fonlarına yatırım yapan Avrupa bankalarını da krize sokuyor. Artık Amerika’ya daha az bağımlı olduğu düşünülen Asya ekonomileri, bir durgunluğun kendilerini de etkileyeceği korkusuyla paniğe sürükleniyor. Ve dünyanın dört bir yanında, piyasalar FED’in faiz indirimi kararıyla sakinleşebiliyor. Kalkınmakta olan ülkelerin Amerikan ekonomisinden bağımsızlaştığı yönündeki bütün söylemlere rağmen yaşananlar ekonomideki küreselleşmenin etkisini gösteriyor."

Washington Times, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in de desteğiyle İran ve Küba’nın Amerika’ya karşı bir ittifak oluşturduklarını yazıyor. Gazete, Küba’nın Amerikan karşıtı faaliyetlerini sıralarken, bu ülkenin Türkiye, İran, Hindistan ve Pakistan’da bölgesel istihbarat merkezleri kurduğunu öne sürüyor:

"Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, 1979 yılındaki İslam devriminden bu yana İran’daki İslamcı yönetimi destekliyor. Ayrıca 11 Eylül sonrasında, iki ülkenin hem sivil hem de askeri amaçlı biyo-teknoloji alanındaki ilişkileri de giderek artıyor. Küba ve İran Chavez yönetimindeki Venezüella ile yoğun bir askeri ve istihbarat ilişkisi içinde. Chavez, bir yandan ucuz petrol satarak Küba’ya ekonomik destek veriyor, bir yandan da sık sık İran’a giderek Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la dayanışma içinde olduğunu gösteriyor."

Boston Globe, Sudan hükümetinin Darfur’da soykırımla suçlanan Musa Hilal’i hükümet danışmanlığına atamasını sert bir dille eleştiriyor. Gazete, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni de Sudan hükümetine karşı daha sert önlemler almaya çağırıyor:

"Uluslararası topluluk, Sudan’ın barış gücünü engellemesine daha fazla göz yummamalıdır. Darfur’da insani bir felaket yaşanıyor. Dört milyon insan eğer yabancı bir barış gücü tarafından korunmazsa, yiyecek ve ilaç desteği alamazsa ve evlerine dönmeleri sağlanamazsa öldürülme, aç kalma ve hastalanma tehdidiyle karşı karşıya. Eğer bu insanların kurtarılması, Birleşmiş Milletler’de Sudan’ın avukatlığını yapan Çin’in rahatsız olması anlamına gelecekse, bırakın gelsin."XS
SM
MD
LG