Erişilebilirlik

Gazzeliler Alışveriş İçin Mısır'a Akın Ediyor


Gazze ile Mısır arasındaki güvenlik duvarının silahlı militanlarca yıkılmasının ardından binlerce Gazzeli Mısır’daki sınır kasabası Refah’a akın etmeye başladı.

İsrail’in Gazze’ye giriş çıkışları kapamasının ardından yiyecek ve yakıt sıkıntısı çeken Gazzeliler, alışveriş için Mısır’a giriş yapmaya başladı.

Mısır sınır muhafızları ve Gazze polisinin Gazzeliler’e müdahalede bulunmadığı öğrenildi.

İsrail, Hamas militanlarının İsrail’e roket saldırılarını kesmeleri için Gazze’ye giriş çıkışları geçtiğimiz Cuma günü kesmişti.

BM Güvenlik Konseyi bugün yeniden toplanarak Filistinli halka insani yardımın devam edebilmesi için yapılacak taslak anlaşma üzerinde çalışacak.

200 Bin Gazzeli Sınırı Aştı

Günlerdir devam eden İsrail ablukasındaki Gazzeliler dün sabah saatlerinde Hamaslı oldukları iddia edilen bir grup militanın Refah sınır duvarını havaya uçurması ile Mısır'a akın etti. Filistin kaynaklarına göre 200 binden fazla Gazzeli sınır duvarında açılan yarıklardan gün boyunca Mısır'a gecerek, yakıt, gıda, ilaç malzemeleri aldı.

Bir gün öncesinde yine Refah sınır kapısında Mısır'ın kapıyı açması için gösteri yapan kadınların üzerine tazyikli su sıkmış olan Mısır güvenlik güçleri bu sefer Gazzelilerin geçişlerine engel olmadı. Mısır Devlet Baskanı Hüsnü Mübarek Kahire'de yaptığı açıklamada geçişlere karışılmamasını kendisinin izniyle olduğunu duyurdu.

Mübarek güvenlik güçlerine Gazzelilerin Mısır'a geçişine izin vermelerini ve Mısır'dan silah geçirmeye çalışmadıkları sürecede Gazze'ye geçmelerine izin vermelerini emrettiğini söyledi. Refah sınır duvarında bombaların patladığı dakikalarda Kahire'de de çoğu Müslüman Kardeşler orgutu üyesi yüzlerce gösterici İsrail'in Gazze ablukasını protesto gösterileri düzenledi. Mısır polisi göstericilerden pekçoğunu gözaltına aldı.
İsrail'in 17 Ocak'ta tüm gişirleri kapattığı Gazze'de günlerce elektrik kesintisi yaşanmış son iki gündür İsrail uluslarası baskılara dayanamayarak bölgeye minimum ihtıyacı karşılayacak kadar akaryatık sevketmeye başlamıştı. Ancak Gazzeliler Mısır ile bölge arasındaki sınır olan Refah'ın açılmasını talep ediyor. Refah sınırı İsrail'in isteği ile Mısır hükümetince kapalı tutuluyor.

Ancak İsrail Mısır'ın kapıdaki güvenlik tedbirlerini yeterli bulmuyor. İsrail iddiasına göre Refah sınırından Hamas ve diğer gruplar Gazze'ye silah sokuyor.Mısır ise bu iddiaları kabul etmiyor.

Güvenliğini Mısır'ın sağladığı Refah kapısı Hamas liderlerinin gündeminde. Hamas'ın sürgündeki lideri Halit Meşal örgütün sınırın kontrolünü ele almak adına Mısır ve Ramallah'taki el Fetih yönetimi ile görüşmeya açık olduklarını söyledi.

Meşhal ayrıca Arap ülkelerine seslenerek Gazze'deki ambargonun kalkması için çalışmalarını ve Refah sınır kapısının sürekli açık kalması konusunda yardım etmelerini istedi.

Meşhal buna örnek olarak Suveyş Kanalı'nın Mısır tarafından ulusallaştırılmasını verdi. Refah sınırı 2005 yılında düzenlenen bir anlaşma ile AB'nin kontrolüne devredilmişti. Ancak geçen Haziran ayında Hamas'ın bölgenin kontolünü ele geçirmesi ile AB yetkilileri bölgeyi terketmişti. AB Hamas'ı bir terör örgütü olarak kabul ediyor ve örgütle herhangi bir işbirliğine yanaşmıyor.
XS
SM
MD
LG