Erişilebilirlik

Almanya'da Ekonomik Kriz Kaygısı


Dünya para piyasaları ve borsalar son günlerde yine altüst oldu. Amerika’de devam eden emlak krizinin etkileri ve piyasalar üzerinde yarattığı baskı giderek daha fazla hissediliyor. Uzmanlara göre, krizin doruk noktası yaz aylarında yaşanacak. Krizden en çok korkan ülkelerin başında Almanya geliyor.

Almanya son iki yıldır bir ekonomi mucizesi yaşadı, büyümenin ve olumlu konjonktürün işsizliğin azalmasını sağladığı ve 2007’de sıfır bütçe açığı ile ilk kez borçlanmadan bir yılın kapatıldığı haberleri piyasalarda neredeyse bayram havası yarattı. Ama şu günlerde Alman sanayi çevrelerinde ve borsalarında keyifler çok kaçık. Amerika’daki gelişmelerin ardından ve borsalarda yaşanan çöküşle Almanya’da da iyiye giden ekonomide tekrardan durgunluk yaşanmasından endişe ediliyor. Esasında Alman ürünlerine ve teknolojisine talep çok büyük, ülkenin geçen yıl dış ticaret hacmi 950 milyar Euro'yu buldu. Bu ekonomik canlanmayı körüklüyor, ancak Almanya’da orta ölçekli işletmeler konusunda uzman olan Kemal Ertekin işletmelerde özellikle hammadde ve enerji fiyatlarının patlaması nedeniyle bu ivmeyi kaybetme korkusunun ağır bastığını belirtiyor.

Almanya’nın ekonomisi global dünyada dış faktörlerden bağımsız değil. Nitekim Almanya’nın üçüncü büyük bankası West LB'nin 1.5 milyar dolarlık zarar açıklaması ve Hypo Real Estate Emlak Bankası’nın Amerika’daki yatırımlarına ilişkin değerleri 450 milyon dolar aşağıya çektiğini açıklaması ekonomi çevrelerinde şok etkisi yarattı. Öte yandan Federal Hükümet 2008 büyüme hedefini revize etti ve geçen yıl yüzde 2.4 olarak belirlenen büyüme hedefi, yüzde 1,7 olarak tanımlandı. Buna rağmen Maliye Bakanı Steinbrück aşırı kötümserliğe kapılmak için sebep olmadığı görüşünde.

Maliye Bakanı iyimser bir atmosfer sağlamaya uğraşırken, uzmanlar Almanya’nın ekonomik durumunu tüketim harcamalarının belirleyeceğine dikkat çekiyorlar. Almanyalı Türkler ise ekonominin durgunluk yaşaması halinde, işsiz sayısının artmasından endişeli. 2000'li yılların başında başgösteren durgunluk sonucunda Türkler arasındaki işsiz oranı yüzde 40’a varmıştı.

Bu arada Alman Ekonomi Bakanı Michael Glos, gerekirse vergi yükünü azaltıcı adımlar atılacağını, yani vergilerin aşağıya çekileceğini açıklayarak, sokaktaki vatandaşı biraz olsun rahatlattı.
XS
SM
MD
LG