Erişilebilirlik

ABD’de TV Yazarlarının Grevi Sürüyor


Hollywood yazarlarının grevi, dokuz haftadır devam ediyor. 5 Kasım’da başlayan grev tarafların bir türlü anlaşmaya varamaması üzerine giderek daha da umutsuz bir hal alıyor. Yazarların grev yapma nedeni, yazdıkları televizyon programlarının ve filmlerin DVD satışlarından ve Internet üzerinden yapılan satışlardan daha fazla pay istemeleri. Yazarlar, yapımcıları, görüşmeleri çıkmaza sokmakla suçluyor. Hollywood’daki stüdyolarsa yazarların greve giderek çok daha fazla para kaybettikleri görüşünde.

Hollywood yazarları Los Angeles’ta grev yapadursun, ünlü komedyen David Letterman’ın New York’tan yayınlanan geceyarısı talk show’u 2 aylık bir aradan sonra yazarlarla geçici anlaşmaya varılması sonucu yeniden izleyicilerle buluştu. Ancak aynı durum, geceyarısı talk show’ları yazarlar olmadan yayına sokma kararı alan NBC ve ABC kanalları için geçerli değil. Geceyarısı talk show hayranları, komedyenlerin esprilerini komik buldu, bulmasına. Ancak Yazarlar Birliği için bu durum, hiç de gülünecek bir konu değil. Hollywood yazarlarından Chris Jackson, televizyon kanallarını kendilerine haksızlık yapmakla suçluyor. Jackson’a göre televizyonlar aslında hile yapıyor. Jackson, “Talk show’lar geri geldi, yeni programlar yayınlanıyor. Psikolojik olarak, eğer David Letterman yeni programlar yapıyorsa bu da televizyon kanalları için grev yok anlamına gelir” diyor.

Yazarlar ve yapımcı stüdyolar arasındaki anlaşmazlık, yazarların Internet’te satılan ya da DVD olarak satışa sunulan ürünlerden alacakları payın yükseltilmesini istemesi üzerine çıktı. Stüdyolara göre, yazarlar grev yüzünden şimdiye kadar 150 milyon Dolar kaybetti. Bu miktar, yazarların greve giderek kazanmaya çalıştığı miktara eşit. Yazar Dan Perry, her iki tarafın da karşı karşıya olduğu ekonomik çıkmazın farkında olduğunu söylüyor. Perry, "Eminim perde arkasında herkesin üzerinde çok fazla baskı var. İnsanlar ailelerini beslemek, ev kiralarını ödemek zorunda. Eminim herkesin kafasında bu sorunlar da var” şeklinde konuşuyor.

Zarar edenler, sadece yazarlar değil. Grev yüzünden birçok dizi ve televizyon programının yapımı durduruldu ve bu yüzden ortaya çıkan zararın tutarı 250 milyon Dolar’ı aştı. İki aydır eski programları izlemek zorunda kalan izleyiciler de artık bıkmaya başladı. Nielsen Medya Araştırmaları’na göre bazı kanallar, grev başladığından beri yüzde 40 oranında izleyici kaybetti.

XS
SM
MD
LG