Erişilebilirlik

22 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Pakistan istihbarat servisinin yıllardır destek verdiği aşırı İslamcı örgütler üzerindeki denetimini kaybettiğini belirten New York Times şimdi bu örgütlerin Pakistan’ı tehdit ettiğini belirtiyor. Gazete, Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref’i, İslamcı tehdide karşı demokrasiyi güçlendirmeye çağırıyor:

"Hapsedilen demokrasi yanlıları serbest bırakılmalıdır. Görevden alınan hakimler, yeniden işbaşı yapmalıdır. Gazeteciler, özgürce haber yapabilmelidir. Uluslararası gözlemciler, seçim sürecini yakından izleyebilmelidir. Müşerref, seçimi kazanan liderlerle işbirliği içinde çalışmalıdır. Ancak gelen haberler hiç de umut verici değil. Tam tersine, Müşerref, Batı etkisine karşı koyma talimatı verdi. Müşerref, hem kendisinin hem de Pakistan’ın en büyük düşmanı haline dönüşüyor"

Boston Globe Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates’in Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin gerilla savaşına uygun olmadığı yönündeki açıklamasının, başta Hollanda olmak üzere müttefik ülkelerde tepkiye yol açtığını hatırlatıyor. Yapılan yorumda NATO’nun Soğuk Savaş sonrası koşullara uyum sağlamakta başarısız olduğu kaydediliyor:

"NATO, Avrupa’da bir Sovyet saldırısına karşı, devlet başkanlarının onayına gerek kalmaksızın, otomatik olarak cevap vermeyi kararlaştırmıştı. Ancak bugün NATO, Afganistan’da tamamen farklı ilkelerle çalışıyor. Hollandalılar; Alman, Fransız ve İtalyan birliklerinin nispeten daha güvenli bölgelerde görev almasından şikayet ediyorlar. Her hükümet, asker göndermek için kendi koşullarını kendisi belirliyor. Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, NATO’nun gerilla savaşına uygun bir eğitimden geçmesini istemekle yetinmemeli, Soğuk Savaş dönemindeki kadar sağlam, yeni bir NATO oluşturulması çağrısında bulunmalıydı."

Ekonomideki durgunluk tehdidine dikkat çeken USA Today farklı çıkar gruplarının, kendi beklentilerini, hazırlanan teşvik paketine sokmaya çalıştığını yazıyor. Ancak gazete, önceliğin ekonomiyi canlandıracak acil önlemlere verilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor:

"Ne yapılırsa yapılsın, yine de bir durgunluk kaçınılmaz hale gelebilir. Gündemde olan 140 milyar dolarlık teşvik paketi, 14 trilyon dolarlık ulusal ekonominin sadece yüzde 10’unu oluşturuyor. Dolayısıyla bu paket, en iyi ihtimalle sorunları azaltmaya katkıda bulunabilir. Ancak eğer hazırlanan paket, Washington’un, belirli grupların çıkarlarını korumaya yönelik yeni bir uygulaması haline gelirse, yarardan çok zarar getirecektir"

Washington Post Mike Huckabee dışında, başkan adaylığı için yarışan bütün siyasetçilerin, kampanyalarına büyük bağışlarda bulunan isimleri açıkladığını yazıyor ve Huckabee’yi de şeffaf davranmaya çağırıyor:

"Bu konuda yasal bir düzenleme olmalıdır. Ancak diğer belli başlı adayların hepsi, istemeyerek de olsa, beklenen netlikte olmasa da, kendi seçim kampanyalarına para bağışında bulunan isimleri açıkladılar. Ve madem Huckabee de bu adaylarla aynı yarışın içinde, O’ndan da benzer bir açıklama yapmasını istemek en doğal hakkımızdır."

XS
SM
MD
LG