Erişilebilirlik

Beşir Avrupa'yı Suçladı


Amerikan yönetimi ve insan hakları örgütlerinin Darfur'da 'soykırım' yapmakla suçladığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir, Darfur'daki olaylardan Avrupa'yı sorumlu tuttu. Beşir, merkezi hükümet olarak Darfur'da güvenliği yüzde 90 sağladıklarını ve durumu daha da düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını önesürdü.

Beşir yönetimi ve silahlandırdığı 'Cancavid' adı verilen Arap milis güçler, Darfur'daki isyancı Afrikalı kabilelere karşı katliam yapmakla suçlandığından dünyanın gözü Beşir'in Türkiye ziyaretindeydi. Beşir'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi daveti üzerine beraberindeki kalabalık işadamı heyetiyle Ankara'ya gelmesi ziyaretin önemini daha da artırdı. Beşir gelmeden yazılı bir açıklama yapan merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü, 'soykırım suçlusu' bir devlet başkanının Türkiye'de ağırlanıyor olmasını 'şaşkınlıkla' izlediklerini belirtirken, Türkiye'in Beşir'e insan hakları ihlallerinden vazgeçme baskısında bulunmasını istedi.

Gül: İnsanlık dramı

Ömer El-Beşir, resmi törenle karşılandığı Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le başbaşa görüştükten sonra Gül'le birlikte basının karşısına geçti. İlk sözü alan Gül, Beşir'in Türkiye ziyaretinin iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını belirttikten sonra sözü Darfur sorununa getirdi.

Darfur'daki olayları 'insanlık dramı' diye niteleyen Gül, bu drama son vermekte herkese görev düştüğünü söyledi. Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin bu konudaki kararlarını ve uygulamalarını desteklediğini anlatan Gül, Türkiye'nin Darfur'a insani yardımlarını sürdüreceğini dile getirdi.

Beşir: Avrupa suçlu

Hükümetinin Darfur'da güvenliği yüzde 90 sağladığını ve daha iyisi için de elinden geleni yaptığını savunan Beşir ise merkezi hükümetin halk hareketi ile diyaloğun daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Cancavid liderlerinden Musa Hilal'e hükümette görev verilmesini "istikrar ve güvenlikten yana" diye savunan Beşir, "Darfur'da cinayet işleyenler Avrupa'dan ve başkalarından yardım alan kişiler" dedi. Beşir, Gül'ü ülkesine davet ederken "2. ülkenize bekliyoruz" ifadesini kullandı. Dünya, Beşir yönetimini Darfur'da yaklaşık 200 bin kişinin ölümünden ve 2 milyondan fazla kişinin de yerlerinden edilmesinden sorumlu tutuyor.

Ekonomik ortaklık

Sudan Devlet Başkanı Beşir, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la da görüştü. İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi'nin(DEİK) Türk ve Sudanlı işadamlarını biraraya getireceği toplantıya katılacak olan Beşir, ülkesi adına Türkiye ile yeni bir ekonomik ortaklık da başlatmış olacak. Sudan'ın Afrika'daki en büyük ülkelerden biri olarak zengin petrol yataklarına sahip olduğunu düşünen Türk işadamları, Sudan'da yatırım yapmak istiyor.

Türkiye, Sudan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ülkeyi tanıyan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye-Sudan ilişkilerinde son 4-5 yıllık dönemde ise kayda değer bir yoğunluk meydana geldiği bildiriliyor.

BM Sudan Misyonu’na (UNMIS) 25 polis memuruyla katkıda bulunan Türkiye, 2005 ve 2006 yıllarında UNMIS’e sırasıyla 439 bin 636 ABD Doları ve 845 bin 805 ABD Doları tutarında nakdi yardımda da bulundu. Sudan'ın Darfur bölgesindeki Barışı Koruma Misyonuna NATO tarafından sağlanan lojistik destek kapsamında da katkıda bulunan Türkiye, bu çerçevedeki misyonuna görevlendirdiği bir adet C-130 nakliye uçağıyla devam ediyor.

XS
SM
MD
LG