Erişilebilirlik

Sırbistan Seçimlerinde Rekor Katılım


Sırbistan’da yapılan devlet başkanlığı seçimine katılım rekor düzeye ulaştı.

Yetkililer sandıkların kapanmasına saatler kala seçmenlerin yaklaşık yüzde 55’inin sandık başına gittiğini açıkladı.

Seçimler Sırbistan’ın yönünü Batı’ya mı, yoksa Kosova’nın olası bağımsızlık ilanına karşı daha katı politikalara mı çevireceğini belirlemesi açısından önem taşıyor.

Yerel saatle sabah 8’de başlayan oy verme işlemi devam ediyor.

Anketlere göre batı yanlısı Devlet Başkanı Boris Tadiç ve Radikal Parti lideri Tomislav Nikoliç önde gidiyor. Ancak uzmanlar, adayların yeterli oy toplayamayacağını, yeni Başkanın Şubat ayında yapılacak ikinci tur oylamadan sonra belirleneceğini düşünüyor.

Tadiç, iktidarının birinci döneminde batı yanlısı politikalar izledi. Eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'e yakınlığıyla bilinen Nikoliç ise daha milliyetçi politikalar izlenmesini savunuyor.

Başkanlık için yarışan adayların tümü, Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıkıyor. Kosova'nın önümüzdeki haftalarda tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmesi bekleniyor.

Bu arada, Amerikalı ve İngiliz seçim gözlemcilerinin ülkeye girişi yasaklandı. Merkezi Seçim Komisyonu'ndaki milliyetçiler, İngiltere ve Amerika'nın Kosova'nın bağımsızlığını desteklediğini, seçim gözlemcilerinin bu nedenle ülkeye sokulmayacağını söyledi.

Sırp Yüksek Mahkemesi, seçim gözlemcilerinin ülkeye sokulmamasının yasalara aykırı olduğunu açıkladı. Ancak Seçim Komisyonu üyeleri, Yüksek Mahkemenin kararına uymuyor.

Seçimleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) 23 gözlemci izleyecek. Bağımsız Devletler Topluluğu da Sırbistan'a seçim gözlemcisi gönderiyor.

XS
SM
MD
LG