Erişilebilirlik

Amerikan Ekonomisi Hız Kaybetti


Amerika Merkez Bankası, Amerikan ekonomisinin hız kaybettiğini açıkladı. Amerika’da tüketiciler harcamalarını azaltırken, taşıt ve konut sektöründe talep azaldı.

Merkez Bankası, ülke çapındaki işletmelerden gelen bilgiler doğrultusunda hazırlanan raporunu kamuoyuna açıkladı.

Raporda, Amerikan ekonomisinin 2007 yılı sonunda da büyüme kaydettiğin, ama büyüme hızında azalma görüldüğü belirtiliyor. Raporda, Noel döneminde perakende satışlarında düşüş; enerji ve gıda fiyatlarında artış nedeniyle ekonomide yavaşlama olduğu belirtiliyor.

Yatırımcılar Kaygılı

Yatırımcılar, ekonomik durgunluğa girildiğinden kaygı duyuyor.

Emlak piyasasındaki kriz nedeniyle Citigroup ve Merrill Lynch’in milyarlarca dolar zarar ettiğinin açıklanması üzerine, Salı günü Amerikan borsalarında büyük bir düşüş yaşandı.

İncome Mortgage Finance dergisinden Guy Cecala, subprime piyasasındaki kayıpların ve kredi daralması nedeniyle bankaların çok zor bir yıl geçirdiğini söyledi: “Bütün bankaların bundan çok etkilendi. Bu da şaşırtıcı biraz. Şu anda iyi durumda olan banka olduğunu zannetmiyorum.”

Bu sadece mortgage ödemelerinin yapılamamasıyla ilgili değil. Tüketiciler kredi kartı ödemelerini yapmakta da zorlanıyor. American Express kredi kart şirketi, geç ödemeler nedeniyle, 440 milyon dolar zarar etti. FBR Capital Markets şirketinden Paul Millet anlatıyor: “Beş yıldır süren baş döndürücü büyüme sona erdi – şimdi dinlenme dönemi...”

Uzmanlar, tüketicilerin harcamalarına dikkat ediyor. Kredi kartı ödemelerinden sonra, diğer borçların ödenmesi, faturaların ödenmesinde de zorluklar çıkabilir. AT&T Telefon şirketi tüketicilerin ödemelerinde geciktiğini bildiriyor. Telefon hatlarını kesenlerin sayısı da arttı.

Bazı uzmanlar, bu gelişmeleri, ekonomide bir durgunluğun veya küçülmenin işareti olarak yorumluyor. Ekonomide durgunluğa girilip girilmediğinin belirlenmesi için henüz erken olabilir, ama Cecela’ya göre, Amerikan ekonomisinin düzelmesi en az bir yıl sürecek: “Eğer şanslıysak, bu yıl içinde dibe vururuz ve ekonomi 2009 yılında düzelmeye başlar.”

Amerikan Merkez Bankasının müdahale etmesi için yoğun baskı var. Dolayısıyla Merkez Bankasının, Ocak ayında, faiz oranında yeniden indirime gitmesi bekleniyor.

Kongre Teşvik Paketi Üzerinde Çalışıyor

Giderek yavaşlayan Amerikan ekonomisini canlandırmak için. Kongre bir teşvik paketi üzerinde çalışıyor.

Demokrat Partili Meclis Başkanı Nancy Pelosi, orta sınıf ve yoksul aileler için hazırlanan geçici teşvik paketi üzerinde çalışmaların başlayacağını açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’deki lideri John Boehner, partiler üstü bir çalışmanın yapılması gerektiğini kabul etti, ancak vergilerin arttırılması veya harcama yapılmasına karşı çıkacaklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG