Erişilebilirlik

KKTC Dışişleri Bakanı Ankara'da


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Ankara’da Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la görüştü. İki bakan, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarının 2008’de canlanacağını belirtirken, uluslararası topluma, KKTC üzerindeki izolasyonların kalkdırılması çağrısında bulundu.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın konuğu olan KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Türkiye’de özel bir eğitim programına katılan KKTC’li genç diplomatlar için düzenlenen sertifika törenine katıldı. Törende Babacan’dan önce söz alan Avcı, Kıbrıs’ta ‘adil ve eşit’ bir çözüm bulunması girişimlerinde genç diplomatlara da büyük görev düştüğünü söyledi. Kıbrıslı Türklerin ‘çözüm yanlısı’ tavrının karşılık bulması için Türkiye ile birlikte uluslar arası camiaya çağrılarının bu yıl daha da kuvvetleneceğini anlatan Avcı, Birleşmiş Milletler’in çözüm için yeni bir açılım yapması ve bu yönde vakit geçirmeden bir girişim başlatması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Yeni Fırsat

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, Kıbrıs’ta çözüm için 2008’in iyi değerlendirilmesi gerektiğini çünkü Rum kesiminde yapılacak seçimlerin çözüme giden yolda ‘yeni fırsat’ olduğunu savundu. Kıbrıs sorununun Türk dış politikasında yıllardır öncelikli gündem maddesi olduğunu anlatan Babacan, bu yıl bu gündemi daha da canlandırmaya ve uluslar arası camianın dikkatini çekmeye kararlı olduklarını söyledi. Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler çatısı altında çözülmesi gerektiğini belirten Babacan, kapsamlı çözümün iki halkın iradesine dayanmasını, adada iki kesimliliği, iki kurucu devletin eşit statüsüne dayanan yeni bir ortaklığı öngörmesini ve siyasi eşitliği garanti altına almasını istedi.

Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin çözüm yanlısı tavrına karşılık Rum yönetiminin bu tavrı sürekli zayıflatma çabasında olduğuna vurgu yapan Babacan, “Sabrımızın da bir sonu olduğunu belirtmek istiyorum” diyerek, KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını ve çözüm için harekete geçilmesini istedi. Türkiye, Kıbrıs’ta çözüm konusundaki beklentilerini son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül aracılığı ile New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a iletmişti. Türkiye’nin tezlerini haklı bulan Moon, çözüme giden yolda ‘henüz uygun zeminin’ oluşmadığı belirterek, bu konuda BM’nin yeni bir girişim başlatmasının zor olduğu mesajını vermişti.

XS
SM
MD
LG