Erişilebilirlik

Nevada ve Güney Carolina'da Önseçim


Amerika'da partilerin başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan önseçimler tüm hızıyla sürüyor.

Cumhuriyetçiler Nevada ve Güney Carolina'da

Cumhuriyetçilier bu Cumartesi Nevada ve Güney Carolina eyaletinde sandık başına gidecek. Cumhuriyetçi Partili aday adayları, kampanyalarına bu eyaletlerde devam ediyor.

En son Michigan eyaletinde yapılan önseçimi, eski Massachusetts Valisi Mitt Romney kazandı. Romney daha önce de Wyoming eyaletindeki önseçimi kazanmıştı. Önseçim sürecinde, şu ana kadar, Cumhuriyetçiler arasında, eski Arkansas Valisi Mike Huckabee, Iowa; Arizona Senatörü John McCain de, New Hampshire eyaletindeki önseçimi kazandı.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını hangi siyasetçinin kazanacağını şu aşamada kestirmek mümkün değil.

Demokrat Partililer Nevada'da

Öte yandan Demokrat Partili aday adayları, Nevada eyaletinde yapılacak önseçimlere hazırlanıyor. Parti toplantısı şeklinde düzenlenen Nevada önseçimleri, Cumartesi günü yapılıyor. Anketlere göre, Clinton ve Obama, Nevada eyaletinde başa baş konumda.

New York Senatörü Hillary Clinton New Hampshire eyaletinde yapılan önseçimi kazanırken, İllinois Senatörü Barack Obama Iowa eyaletinde yapılan önseçimde birinci gelmişti.

Clinton Michigan eyaletinde yapılan önseçimi de kazandı – ancak bu önseçim sayılmayacak. Eyalet, Demokrat Parti’nin önseçim kurallarına uymadığı gerekçesiyle, Ağustos ayında yapılacak Demokrat Parti Kurultayına Michigan eyaletinden delege kabul edilmeyecek.

Amerika’da başkan adayları, eyaletlerde yapılan önseçimlerde elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yaz aylarında yapılacak parti kurultaylarında seçiliyor. Genel Seçimler ise Kasım ayında yapılacak.

XS
SM
MD
LG