Erişilebilirlik

16 Ocak Amerikan Basınından Özetler


New York Times muhabiri Sabrina Tavernise ölümünün üstünden 70 yıl geçmesine rağmen Atatürk’ün Türk halkı tarafından adeta tapılırcasına sevildiğini yazıyor. Anıtkabir’in 2007 yılında 12 milyon 700 bin kişi tarafından ziyaret edildiği belirtilen haberde şu görüşlere yer veriliyor:

"1938 yılında ölen bir insanın mezarına gösterilen bu ilginin nedeni ne? İlk neden Atatürk’ün sıradan bir insan olmaması. Ancak belki de daha önemli bir başka neden 2007 yılının Türkiye tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birisi olması. 2007’de laik Türkler, dindar politikacıların güç kazanmasına karşı ayağa kalktı. Yaşanan olaylar milliyetçiliğin yükselmesini de beraberinde getirdi. Ancak bazı liberaller de Atatürk’ün yarı tanrı bir konumda olmasına karşı çıkıyorlar. Atatürk’ün 20. Yüzyıla ait önemli bir figür olduğunu savunarak, yeni düşüncelerin gelişebilmesi için Atatürk’ün rahat bırakılması gerektiğini söylüyorlar."

USA Today, Cumhuriyetçi Partide başkan adayını belirlemek için şimdiye kadar üç ayrı eyalette yapılan önseçimlerin hepsinde farklı adayların kazandığını hatırlatıyor. Gazete, Mitt Romney’in zaferiyle sonuçlanan Michigan eyaletindeki önseçimin parti içindeki yarışı daha da belirsiz hale getirdiği yorumunda bulunuyor:

"Iowa’da Mike Huckabee, New Hampshire’de John McCain ve Michigan’da Mitt Romney kazandı. Önseçimlerde ortaya çıkan bu alışılmamış tablo, Cumhuriyetçi Parti’nin bir aday etrafında toplanamadığını gösteriyor. Aynı şekilde, henüz hiçbir önseçimi kazanmamış olan adaylardan da hiçbiri yarıştan çekilmiş değil. Fred Thompson ve Rudy Guliani adaylıktan çekilmeyi reddediyorlar. Bu durum da, ortaya bir kaos görüntüsü çıkartıyor."

Washington Post, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’i Kolombiya’da yönetime karşı mücadele veren silahlı örgütleri desteklemekle suçluyor. Gazete, Chavez’in “gerçek birer ordu” olarak tanımladığı Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri ile Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun Amerika ve Avrupa’da terör örgütü olarak kabul edildiğini kaydediyor:

"Chavez’i şimdiye kadar petrolden elde ettiği gelirle dostlarını satın alan popülist bir lider olarak gören Latin Amerikalı yöneticiler artık yeni bir gerçekle karşı karşıya. Bir devlet başkanı, demokratik bir komşu ülkede adam kaçıran ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan örgütleri açıkça destekliyor. Guatemala’nın yeni seçilen devlet başkanı Alvaro Colom, ‘Başka bir ülkede yasa dışılığı kabul ederken kendi ülkenizde yasal olamazsınız’ diye konuşmuştu. Venezüella’nın komşuları, şimdi böylesine temel bir kuralı ihlal eden bir lidere karşı nasıl tepki göstereceklerini düşünmelidir."

Boston Globe, Pakistan askeri istihbarat örgütünün bir zamanlar destek verdiği Taleban ve diğer radikal İslamcı örgütlerle ilişkisini kesmesi gerektiğini savunuyor. Gazete, geçmişte Hindistan’a karşı desteklenen bu örgütlerin artık Pakistan’ı da tehdit ettiğini vurguluyor:

"Amerika da, Pakistan’ın güvenlik algılayışını değiştirerek sürece katkıda bulunabilir. Bu da, Pakistan ile Hindistan arasındaki sorunların çözümünde aktif bir diplomasi yürütmek anlamına geliyor. İki ülke arasındaki anlaşmazlığın temelinde ise Keşmir sorunu yatıyor. Keşmir sorunu, Hindistan denetimindeki Keşmir’de bölgede yaşayan insanlara ya Hindistan’ın bir parçası olarak kalmak, ya Pakistan’a katılmak ya da bağımsız olmak gibi üç seçeneğin sunulduğu bir referandumla çözülebilir. Pakistan kendi kimlik sorununu ancak Hindistan’la arasındaki sorunları çözerek aşabilir."

XS
SM
MD
LG