Erişilebilirlik

Konut Sektörü Ekonomiyi Yavaşlatıyor


Konut sektöründeki kriz ve buna bağlı olarak konut kredisi veren banka ve kredi kuruluşlarının zor durumda kalması, Amerikan ekonomisinde yavaşlama tehlikesi doğurdu.

Amerika’nın en saygın yatırım bankası Goldman Sachs ekonominin inişe geçtiğini ve bunun altı ay kadar devam edebileceğini açıkladı. Ancak Bush yönetimi ekonomistlerinin de aralarında bulunduğu bir grup uzman, bu tahmine katılmıyor. Bu uzmanlar, “Ekonomik faaliyetler biraz yavaşlamış olsa bile, ekonomik yavaşlama önlenebilir,” diyor.

Muhafazakar eğilimli American Enterprise Enstitüsü’nde görevli ekonomist Desmond Lachman durgunluğun kaçınılamaz olduğunu savunanlardanç Lachman, "Sorun tek başına kredi daralması değil. Bu nedenle ekonomide yavaşlamanın kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Bu yavaşlama konut kredisi piyasasındaki balonun patlamasıyla doğdu. Ayrıca bir varil petrolün fiyatı da 90 doların üzerine çıktı," diyor.

Amerika’da işsizlik oranı geçen ay yüzde beşin üzerine yükseldi. Ulusal İnşaatçılar Birliği Kasım ayında konut satışlarının, tahminlerin de üzerinde düştüğünü açıkladı. Buna rağmen Birlik’in baş ekonomisti Lawrence Yun konut fiyatlarının, muhtemelen, düşebileceği en düşük seviyeye gerilediğini ve bundan sonra yükselmeye başlayacağı tahmininde bulundu. Yun, "Son dört aydaki konut satış rakamları bize, dibe vurulduğunu ve buradan sıçramaya geçileceğini gösteriyor," diyor.

Bloomberg televizyonunda konuşan Yun, ev satın almak isteyenlerin, piyasayı dışardan izlediğini ve fiyatların daha da düşmesini beklediğini kaydetti.

Amerikan Enterprise Enstitüsü’nden Lechman ise, konut fiyatlarındaki düşüşü daha büyük bir finans çalkantısının başlangıcı olarak görüyor. Amerikalı uzman konut ve konut kredisi sektörlerindeki kayıpların, tahminleri aştığına işaret ederek şöyle konuşuyor:

"Gerçek sorunların kredi kartları, otomobil kredileri ve konut değerlerine bağlı kredilerde yaşanacağına inanıyorum. Bu bakımdan 200 ila 400 milyar dolarlık kaybı, sorunun sadece yarısı olarak görüyorum. Bence kayıp miktarı 600-700 milyar doları aşıyor. Bu da gerçek bir para olup, Amerika’nın gayri safi ulusal hasılasının yüzde 5 ila 6’sına eşit."

Ekonominin yavaşlaması, altı aylık negatif ekonomik büyüme olarak tanımlanıyor. 2001 yılındaki yavaşlama kısa süreli ve sınırlı alanları kapsamıştı. Bundan sonraki yıllarda da Amerikan ekonomisi güçlenmeye devam etti. Daha Eylül ayında bile ekonomi yüzde beş hızla büyüdü.

Fakat o tarihten buyana, konut sektöründeki zayıflama ile birlikte petrol fiyatının rekor düzeye çıkması, ekonomik büyümeyi yavaşlattı.

XS
SM
MD
LG