Erişilebilirlik

10 Ocak Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Amerikan ekonomisindeki durgunluk tehlikesine dikkat çekiyor ve sorunun sadece Merkez Bankası’nın kısa vadeli önlemleriyle çözülemeyeceğini savunuyor. Gazete, Başkan Bush’u ve Kongre’yi ekonomiyi canlandıracak önlemler almaya çağırıyor:

Önümüzdeki iki yıl içinde bir milyon insan evini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Enflasyon oranı, ücretlere yapılan zamların üzerinde seyrediyor; gıda ürünleri ve benzin fiyatlarına sürekli zam geliyor. Yeni istihdam alanları açılmıyor, işsizlik artıyor. İşler daha da kötüye giderse Beyaz Saray ve Kongre derhal harekete geçmelidir. Bunun için de, daha şimdiden Merkez Bankası’nın çabalarını ne tür ekonomik teşviklerle destekleyeceklerini konuşmaya başlamalıdırlar.

Washington Times, Kenya’da devlet başkanlığı seçiminin ardından başlayan şiddet olaylarının ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiğini yazıyor. Gazete, seçimi kazandığı açıklanan Mwai Kibaki ile muhalif lider Raila Odinga’nın bir an önce siyasi bir uzlaşmaya varması gerektiğini savunuyor:

Amerika’nın da baskısıyla Devlet Başkanı Mwai Kibaki, bazı muhalefet yanlılarını hükümete alabileceğini açıkladı. Ancak Kibaki, mensubu olduğu Kikuyu kabilesine yönelik saldırıların daha da artması pahasına koltuğundan vazgeçmeye niyetli görünmüyor. Muhalefet lideri Raila Odinga ise, görüşmelere başlamak için koşullar öne sürüyor. Kenya halkının büyük bir kısmı yabancı liderlerle aynı duyguları paylaşıyor; işler çığrından çıkmadan şiddet olaylarının durdurulmasını istiyorlar. Kenya liderleri ya bu isteğe kulak verecekler ya da ülkelerinin mahvolmasına yol açacaklar.

Los Angeles Times, El Kaide tehdidinin giderek arttığı Pakistan’ın Amerikan dış politikasında en az Irak kadar önem kazanmaya başladığı görüşünde. Gazete, Pakistan’da Amerikan karşıtlığının giderek arttığını ancak Amerika’nın da terörle mücadele için bu ülkedeki gelişmelerle yakından ilgilendiğini belirtiyor:

Amerika’ya saldırmak isteyen teröristlerin cirit attığı zayıf bir ülkenin egemenlik hakkına nasıl yaklaşmak gerekir? Eğer Pakistan, El Kaide gibi Amerika’ya saldırmış olan ve yine saldırmayı amaçlayan bir örgüte yataklık ediyorsa, Amerika kendini koruma hakkının Pakistan’ın egemenlik hakkından önce geldiğini savunabilir. Ancak hiçbir Amerikan başkanı hem dost bir Müslüman ülkenin isteklerini ve egemenliğini ihlal edip, hem de aşırı İslamcılığa karşı demokrasiyi ve kendi kaderini belirleme hakkını savunduğunu söyleyemez.

Boston Globe, Amerikan özel güçlerinin ve Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’in Pakistan topraklarında El Kaide’ye karşı gizli operasyonlar düzenlemesi düşüncesine karşı çıkıyor. Gazete, böyle bir durumda Pakistan’daki Amerikan karşıtlığının daha da artacağı ve İslamcıların güç kazanacağı yorumunda bulunuyor:

Pakistan’daki üst düzey El Kaide yöneticilerine yönelik operasyonlar düzenlenmesini sadece Bush yönetimindeki yetkililer istemiyor. Başkan adaylığı için yarışan Barack Obama, Hillary Clinton ve Joe Biden da bir çok kez benzer düşünceleri dile getirdi. Ancak El Kaide’ye karşı Pakistan ordusuyla ve istihbaratıyla işbirliğini artırmak, daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü onların da yılanın başını ezmek için kendi açılarından çok güçlü gerekçeleri var.

XS
SM
MD
LG