Erişilebilirlik

Gül - Bush Görüşmesi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD Başkanı George Bush’la Beyaz Saray’da görüştü. Görüşme 40 dakika sürdü. Başkan Bush ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görüşmede PKK ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunu ele aldı.

Görüşmeden sonra Beyaz Saray’ın bahçesinde iki lider açıklama yaptı. İki ülkenin terör sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirten Bush, PKK’nın Türkiye, Irak ve Amerika’yı tehdit eden terörist bir örgüt olduğunu söyledi. Bush, Türkiye’nin, Avrupa Birliğine üye olma çabalarına da güçlü destek verirken demokratik bir ülkenin İslamiyetle birlikte varolabileceğini kanıtlayan “harika bir örnek” oluşturduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül ise Türkiye ve Amerika’nın ortak bir vizyonu paylaştıklarını söyledi. Gül, PKK ile mücadele, enerji ve Ortadoğu konularını görüştüklerini belirtti. Gül, Ankara ve Washington’un bölgeye barış ve refah getirme ve PKK ile mücadele için birlikte çalışacaklarını da söyledi.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Gürcan Türkoğlu, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Alaaddin Sevim; ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Avrupa Bürosu Müdürü Judy Ansley, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Amerikan Genelkurmay Başkanlığından bir askeri temsilci de katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Beyaz Saray görüşmesinden sonra kaldığı otelde bir basın toplantısı düzenledi. Gül görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini söyledi ve “terörle mücadeledeki kararlılığımızı tekrarladık. PKK’ya karşı ortak çalışmaların süreceğini teyit ettik” dedi.

Irak’ta istikrar ve güvenliğin sağlanmasının Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül “Başkan’ın kendisine söylediğim gibi Irak’ın güvenliği bizi daha çok ilgilendirir. O açıdan Irak’ın normalleşmesi, güvenliğinin korunması ve istikrarı için beraber çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gül, “Kendisi Ortadoğu ziyaretine çıkıyor. Bizim tecrübelerimizi aktarma imkanı bulduk. Geniş olarak Ortadoğu güvenliğini konuştuk. Barış süreciyle ilgili Türkiye’nin çabalarını anlattım. Bundan sonra yapacaklarını anlattım. Afganistan konusunu konuştuk. Avrupa Birliği için desteklerinin devamı için üstlerine düşeni yapacaklarını söylediler. Enerji güvenliğini konuştuk. Enerji hatları ve Türkiye’deki enerji yatırımlarını konuştuk. Türkiye’deki reform süreci ABD tarafından da yakından takip ediliyor. Görüşmeden mutlu ayrıldım,” dedi.

Washington’un siyasi adımlar beklediği yolundaki haberleri yalanlayan Cumhurbaşkanı Gül “Hesap verme gibi bir durum olmadı. Bush’un böyle bir beklentisi yok. Ben senin için bunu yaptım, sen de benim için bunu yap gibi bir durum sözkonusu olmadı,” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün sabah Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la sabah kahvaltısında görüştü. Rice, Cumhurbaşkanının kaldığı Willard otelinde Gül’le kahvaltı etti. Görüşmeden sonra Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Gül-Rice görüşmesinin çok olumlu geçtiğini söylediler. Cumhurbaşkanı Gül, Bush’la biraraya gelmeden önce Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le de bir görüşme yaptı. Dün akşam Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yapan Gül, Amerika Savunma Bakanı Robert Gates’i bugün otelinde kabul edecek. Gül 9 Ocak'ta Washington’dan New York'a geçerek orada da temaslarda bulunacak.

Beyaz Saray’ın sitesinden görüşmeden sonra Bush ve Gül’ün açıklamaları:

For Immediate Release Office of the Press Secretary January 8, 2008 President Bush Meets with President Gul of Turkey South Lawn 11:54 A.M. EST

PRESIDENT BUSH: It's been my honor to welcome the President of Turkey here. Mr. President, I'm glad you're here. This is not his first trip to Washington. I can remember many a time you sitting in the Oval Office as the Foreign Minister, and now you come representing the -- representing a great strategic partner as its President.

Turkey is a strategic partner of the United States. Relations between the United States and Turkey are important for our country. And we have worked hard to make them strong and I believe they are strong. We deal with common problems. One such problem is our continuing fight against a common enemy, and that's terrorists, and such a common enemy as the PKK. It's an enemy to Turkey, it's an enemy to Iraq, and it's an enemy to people who want to live in peace.

The United States, along with Turkey, are confronting these folks. And we will continue to confront them for the sake of peace. I strongly believe that Europe will benefit with Turkey as a member of the European Union. I have held this position ever since I've been the President; I feel it as strongly today as when I first articulated it. I think Turkey sets a fantastic example for nations around the world to see where it's possible to have a democracy coexist with a great religion like Islam. And that's important. I view Turkey as a bridge between Europe and the Islamic world, a constructive bridge. And so I believe it's in the interest of peace that Turkey be admitted into the EU.

We talked about energy and the need for all of us to help secure more energy supplies. We talked about -- I'm about to brief the President on my trip to the Middle East. I know he's deeply concerned about whether or not it's possible to achieve a two-state solution in the Middle East; I believe it is. And I'm looking forward to sharing the strategy.

All in all, we've had a very constructive conversation, and that's what you'd expect when you're -- when two friends are in the room together.

So Mr. President, thank you for coming, and welcome.

PRESIDENT GUL: Thank you, Mr. President. (As translated.) I would like to thank the President for his invitation here. Turkey and the United States are longstanding allies and the relationship between our two countries continue to be strengthened. We have -- we share a common vision and we work together, and the relations between the two countries are such that they have an impact not only on the two countries, but also on a regional and global scale.

Our relations are important, and we will continue to work together to ensure that peace, stability and prosperity continue to grow around the world. And we are also working against our common enemy, the PKK, and we have once again underlined the importance of our cooperation in fighting against the PKK. And I would like to thank the President for his determination as well on this regard.

As the President has said, we have discussed some other important issues such as energy and the issues with respect to the Middle East. The President is engaged very much in efforts to ensure peace in the Middle East, and we believe that these are important efforts which can yield results.

We also discussed Iraq and we will continue to discuss issues such as Iraq, the Balkans and other issues. And I would like to thank the President for this meeting very much.

PRESIDENT BUSH: Thank you very much, Mr. President.

XS
SM
MD
LG