Erişilebilirlik

8 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Times muhabiri Nicholas Birch, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkan Bush’la görüşmesini Türk-Amerikan ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak tanımlıyor. Haberde, Amerika ile Türkiye’nin PKK’yla mücadelenin yanı sıra, Pakistan konusunda da işbirliği yapabileceği görüşüne yer veriliyor:

"Türkiye, 2005 yılında Pakistan ve İsrail dışişleri bakanları arasında gerçekleşen tarihi buluşmanın perde arkasındaki aktördü. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Afgan lider Hamit Karzai’yle teröre karşı işbirliğini artırmayı amaçlayan bir anlaşmanın zeminini hazırlamak için, Nisan ayında Ankara’yı ziyaret etti. Pakistan uzmanı George Perkoviç’e göre, Butto suikastı sonrasında üst düzey Amerikalı yetkililer, Pakistan’da ne yapacaklarını bilmiyorlar. Perkoviç 'eğer Türkiye’den birisi işleri yoluna koymak için bir öneride bulunursa, Başkan Bush bu öneriyi dikkate alacaktır' diyor."

Christian Science Monitor Başkan Bush’un Ortadoğu gezisinde, İsrail tarafının, Filistin’le barış meselesinden çok, İran tehdidini öne çıkartabileceğini yazıyor. Gazete, böyle bir yaklaşımın barış çabalarına zarar verebileceği yorumunda bulunuyor:

"İsrail, kendi sınırlarında bağımsız bir Filistin devletine izin vermeden önce, İran tehdidini tamamen ortadan kaldırmak istiyor. İsrail’in güvenlik kaygısı elbette anlaşılır bir durum. İran destekli Hamas ve Hizbullah örgütlerinin sivillere karşı düzenledikleri saldırılar ortada. Her ne kadar Amerikan istihbarat raporuna göre atom bombası çalışmalarını durdurmuş olsa, bile, İran ayrıca füzeleri ve nükleer çalışmalarıyla da tehdit oluşturuyor. Ancak bütün bunlara rağmen İran’a karşı izlenecek politika konusunda Amerika kendi kararını kendisi vermelidir."

Amerika’da başkanlık yarışı giderek hız kazanırken Washington Post, Demokrat partili aday adaylarını Irak’ta sağlanan gelişmeleri görmezden gelmekle suçluyor. Gazete, Demokrat aday adaylarının Irak konusunda inandırıcı bir alternatif sunamadıklarını da öne sürüyor:

"Bush yönetimi şimdiye kadar, Irak’ta başarı için önkoşul olarak kabul ettiği bir siyasi uzlaşmanın sağlanması konusunda yeterince çaba harcamadı. Eğer kısa vadede böyle bir uzlaşma olmayacaksa, yönetim, izlediği stratejiyi gözden geçirmelidir. Amerika’nın bundan sonra izleyeceği politika, geçen yıl sağlanan başarıları sağlamlaştırmalı, El Kaide’nin eylemlerinin veya bir mezhep çatışmasının tekrar gündeme gelmesini önlemelidir. Demokrat adaylar bugüne kadar, böyle bir yaklaşımı bile gündemlerine almadılar."

Boston Globe başkanlık yarışında Demokrat Partiden Barack Obama’ya, cumhuriyetçi Partiden ise John Maccain’e verdiği desteği tekrarlıyor. Gazete, çok farklı siyasi görüşler savunan iki aday adayının, sahip oldukları vizyonla diğer adaylardan ayrıldığını yazıyor:

"Aynı kalıptan çıkmış gibi görünen diğer bazı adayların aksine Obama ve Mc Cain, gerçekten de göründükleri gibi olmayı başaran kişiler. Bu yüzden, her ikisi de bağımsız bir siyasi duruşu olan insanlara çekici geliyorlar. Amerika, uzun bir süredir, insanlar arasındaki farklılıkları öne çıkartan bir siyasi yaklaşımın hakim olmasının sıkıntılarını yaşıyor. Hem Obama hem de Mc Cain bu bölünmüşlüğü ortadan kaldırarak ülkede yeniden birliği sağlayabilir."

XS
SM
MD
LG