Erişilebilirlik

Sarkozy Evleniyor


Fransa gündemi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin özel yaşamıyla çalkalanıyor. Fransız medyası Sarkozy’nin üçüncü kez evleneceğini duyurdu. İddiaya göre Sarkozy, 8 ya da 9 Şubat tarihinde eski manken ve şarkıcı sevgilisi Carla Bruni ile evlenme kararı aldı. Fransız kamuoyu ise Cumhurbaşkanı’nın artık pembe dizilere dönen özel yaşamından rahatsız. Ülkede yapılan anketler Sarkozy’ye olan güvenin 7 puan gerileyerek yüzde 48’e düştüğünü gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 15 Aralık’ta manken ve şarkıcı sevgilisi Carla Bruni ile, Disneyland’da gözler önüne serdiği özel ilişkisini evlilikle noktalıyor. Fransız Journal du Dimanche Gazetesi’nin manşetten verdiği habere göre, Sarkozy-Bruni çifti evlenecekler ve düğün de muhtemelen 8 ya da 9 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.

Journal du Dimanche’ın haberine göre eski topmodel, yeni şarkıcı İtalyan asıllı Carla Bruni, “Üçüncü Bayan Sarkozy” olacak. Gazete çiftin birbirlerine nişan hediyelerini verdilerini dahi yazarken, habere ilişkin soruları Elysee Sarayı yanıtsız bırakıyor. Elysee’nin sessizliği, tıpkı bundan önce eşi Cecila ile boşanma ve Carla ile birliktelik haberlerinde olduğu gibi, haberin doğru olduğu şeklinde yorumlanıyor. Zira haberin Sarkozy’ye çok yakın bir işadamının sahip olduğu pazar gazetesinde çıkması da “evlilik haberinin doğru olduğu” kanısını güçlendiriyor.

Sarkzoy’nin yeni ilişkisiyle ülkede “pembe dizi” vari söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor. Hergün magazim dergilerine kapak olan Cumhurbaşkanı’nın özel yaşamı, iş adamlarının cebinden gittiği pahalı tatilleri alım gücü giderek daralan Fransız kamuoyunu rahatsız ediyor. Halka “kemer sıkacağız 2008 zor bir yıl olacak” diyen Cumhurbaşkanı’nın manken sevgilisi ile kralların ve cumhurbaşkanlarının davetlisi olarak dünyanın en gizemli beldelerinde tatillere çıkması tepki yaratıyor. Üstelik sürekli magazin sayfalarına konu olan çalkantılı özel yaşamı nedeniyle muhafazakar bir kesimin de desteğini kaybetmiş durumda.

Zira ülkede yapılan son iki anket Cumhurbaşkanına verilen desteğin 7 puan gerilediği ve ilk kez yüzde 50’nin altına düştüğünü gösterdi. Fransız araştırma kurumu CSA trafından yapılan bir anket, Sarkozy’nin popülaritesinin, Carla Bruni ile ilişkisinin ortaya çıktığı tarihten bu yana 7 puan gerilediği ortaya koydu. Aralık ayında halkın yüzde 55’inin desteğini alarak giren Sarkozy, yeni yılın ilk ayına yüzde 48 destekle girdi. CSA’nın başkanı Stephane Rozes, “Fransız medyasında Cumhurbaşkanının özel hayatıyla ilgili çıkan haberler, kendisini destekleyen gelenekçi kesimi kızdırdı” diyerek puanların düşüş nedeninin yeni ilişkisi olduğuna dikkat çekti.

Sarkozy ise, yeni yılın ilk basın toplantısını düzenleyerek durumu toparlamaya çalışacak. Ancak şu da bir gerçek ki, özel hayat dedikoduları ve farklı yönetim biçimiyle Sarkozy basının ilgisini çekmeye devam ediyor. Zira Fransız Cumhurbaşkanı’nın yarın düzenleyeceği basın toplantısına 450 basın mensubu katılacak. Bunun 50 kadarı ise yabancı basın mensupları.

XS
SM
MD
LG