Erişilebilirlik

'BM Soruşturması Yapılsın'


Pakistan'da suikastle öldürülen eski başbakan ve muhalefet lideri Benazir Butto'nun kocası Asıf Ali Zerdari, eşinin ölümünün Birleşmiş Milletler'ce soruşturulması yolundaki çağrısını tekrarladı.

Washington Post gazetesinde bugün (Cumartesi) bir makalesi yayınlanan Zerdari, Pakistan hükümetince yapılan soruşturmaya güvenilemeyeceğini belirtti. Hükümet soruşturmasını "Kümese tilki sokmak" diye niteleyen Zerdari, Amerika ve İngiltere'ye de BM soruşturması talebini desteklemeleri çağrısında bulundu.

İngiliz polisi, Scotland Yard'dan gönderilen özel bir ekip Pakistan hükümetine, adli tıp alanında teknik destek sağlamak için Pakistan'a gitti ve bugün de Ravalpindi'de, Bayan Butto'nun öldürüldüğü yerde inceleme yaptı.

Benazir Butto, 27 Aralık günü seçim konuşması yaptığı parktan ayrılırken, bindiği araçta vurularak öldürülmüştü. Butto'ya ateş açıldıktan hemen sonra bir intihar bombacısı, Butto'nun aracının yanında, üzerindeki bombaları patlatmış ve Butto dışında da çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına yolaçmıştı.

İngiliz ekibinin gönderilmesini Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref istemişti. Müşerref, suikastin radikal İslamcı militanlar tarafından yapıldığını savunuyor ve Pakistan ordusu ve istihbarat servislerinin Butto'nun öldürülmesinde rolü olduğu yolundaki suçlamaları reddediyor.

Pakistan hükümet kaynaklarının, Butto'nun tabanca ateşiyle değil, bombalı saldırı sırasında başını aracına çarpması sonucu öldüğü yolundaki iddiası, tartışmalara yolaçıyor.

Butto'nun ailesi ve lideri olduğu Pakistan Halk Partisi, eski başbakanın başını hedef alan tabanca ateşiyle öldüğünü belirtiyor.

Bu arada Avrupa Birliği, Pakistan'da 8 Ocak'ta yapılması gerekirsen Butto'nun öldürülmesi üzerine 18 Şubat'a ertelenen seçimler gözlemci göndermeye hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG