Erişilebilirlik

İsrail ve Filistin'e Barış İçin Destek


Başkan Bush bu hafta İsrail'le Filistinliler arasında barış görüşmelerini desteklemeleri için Orta Doğu'daki Amerikan müttefiklerini ikna etmek için bir geziye çıkıyor.

8 Ocak Salı günü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le Beyaz Saray'da yapacağı görüşmeden sonra Washington'dan ayrılacak olan Bush önce İsrail'e gidecek.

Bush, Başbakan Ehud Olmert ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la yapacağı görüşmelerde, iki liderin, geçtiğimiz Kasım ayında Amerika'da başladıkları barış gödrüşmelerini sürdürmek için adım atmalarını isteyecek.

Cumartesi günleri yaptığı haftalık radyo konuşmasını bugün Orta Doğu konusuna ve bölgeye yapacağı geziye ayıran Başkan Bush İsrail-Filistin barışı konusunda şunları söyledi: " Bu zor bir iş. Karmaşık konular üzerinde zor kararları gerektiriyor. Ama ben iyimserim. Bu gezi sırasında Amerika'nın, bizim de desteklediğimiz ortak tarihi hedefe ulaşabilmeleri için taraflara yardım etme konusunda kararlı olduğunu anlatacağım. Bu tarihi hedef, barış ve güvenlik içinde yanyana yaşayan iki demokratik devlet, İsrail ve Filistin'dir."

Başkan Bush İsrail'den sonra Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır'a gidecek. Bush konuşmasında, bölge liderlerinden İsrail-Filistin görüşmelerini desteklemelerini isteyeceğini ve radikal gruplarla mücadele konusunda görüş alış verişinde bulunacağını söyledi.

Hoşgörü ve umudun güçlü olduğu toplumlarda radikalizm ve şiddetin görülmediğini belirten Bush, "Beyrut'tan Bağdat'a, Şam'dan Tahran'a kadar demokratik düşünenleri ve reform yanlılarını destekleyeceğiz. Özgürlük, adalet ve barış içinde bir gelecek yaratmaya çalışanlarla yanyana olacağız," diye konuştu.

Başkan Bush Orta Doğu turu sırasında Irak'taki gelişmeler konusunda, Amerikalı yetkililerle de görüşecek.

Son kamu oyu yoklamaları, Amerikan halkının çoğunun, Irak'ın Amerika tarafından işgal edilmesinin hata olduğuna inandığını gösteriyor.

Irak'ta yüz bin'den fazla Amerikan askerinin varlığı bu yılki Başkan seçimi öncesinde başlıca tartışma konusunu oluşturuyor.

Başkan Bush'un haftalık konuşmasına Demokrat Parti adına cevap veren Parti Başkanı Howard Dean, Amerikan halkını bu yılki seçimde, Cumhuriyetçi Parti iktidarına son vermeye çağırdı. Dean, "Cumhuriyetçi adaylar geçmişi savunuyor. Başkanın Irak'ta giriştiği savaşı destekliyor," dedi.

Howard Dean, Amerika için gerçek önceliğin terörizmle mücadele olduğunu, Amerikalı seçmenin, Irak'tan çıkıp yeniden terörle mücadeleye dönmek için Demokrat Partili bir başkan seçmesi gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG