Erişilebilirlik

Kızlarda Erken Ergenlik Kaygı Yaratıyor


Kız çocuklarının ergenlik çağına çok erken yaşlarda girmesi tüm dünyadaki sağlık uzmanlarını kaygılandırıyor. Dünya çapında bir sorun haline gelen bu durumun birkaç nedeni var. Uzmanlar özellikle kız çocuklarının aileleriyle olan ilişkileri ve ev ortamlarının ne kadar huzurlu olduğunun ergenliğe girme yaşını etkilediğini belirtiyor.

Geçtiğimiz yüzyılda Amerikalı kızların adet görme yaşı 16’dan 12’ye düşerek 4 yıl geriledi. Dünyanın diğer yerlerinde yaş ortalaması daha da düştü. Artık 8 yaşına gelen kızların ergenliğe girmesi yaygın bir durum.

Skyla Jones 5 yaşındayken vücudu bir genç kızınki gibi gelişmeye başlamış. Doktor Skyla’nın ergenliğe girmeye başladığını söylediği zaman annesi Melissa Jones şok geçirmiş. Jones, “Doktor bana kızımın ergenlik dönemine girdiğinde çok şaşırdım. Doğrusu inanamadım’’ diyor.

Skyla Jones’unki çok nadir rastlanan bir durum. İngiltere ve Amerika’da yapılan iki yeni araştırmaya göre, stresli bir ev ortamında büyüyen kızlar ergenlik çağına çok erken girebiliyor. Amerika’daki araştırmayı yürüten Wisconsin Üniversitesi uzmanlarından Marilyn Essex çocukların bedenlerinin büyüdükleri ortama uygun olarak geliştiğini söylüyor.

Wisconsin ve Arizona Üniversiteleri’ne bağlı uzmanların gerçekleştirdiği araştırmada, durumu incelenen kızların hepsinin anne ya da babaları üveydi. Stresli bir aile ortamında yaşayan bu kızların neredeyse yarısı 10 yaşlarında ergenliğe adım attı. Marilyn Essex, “Çocuklar güvende olmadıklarını hissettikleri bir ev ortamında bedenen daha çabuk gelişiyor” diyor.

Kendilerine destek veren bir aile ortamında büyüyen kız çocuklarının beden gelişimiyse daha geç yaşlarda başlıyor. Ergenlik çağının erken başlamasını etkileyen diğer faktörler, yetersiz beslenme, hareketsizlik ve aşırı kilo alma.

İngiliz araştırmacılar ayrıca ergenliğe erken giren kızların çoğu kez mantıklı davranmadıklarını söylüyor. Araştırmacılara göre bedenin erken gelişmesi, ruh halinde bozukluk, tehlikeli davranışlar sergileme ve henüz çocuk yaşta hamile kalma gibi durumlara yol açabiliyor.

XS
SM
MD
LG