Erişilebilirlik

Afganistan’ı Anlatan Film ABD'de Gösterimde


Marc Forster’ın yönettiği “Kite Runner” “Uçurtmacı” adlı film, bir Afgan gencinin, Rusların Afganistan’ı işgal ettiği 1979 yılından günümüz San Francisco’suna uzanan yaşamını beyazperdeye aktarıyor. Halit Hüseyni’nin New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde aylarca birinci sırayı koruyan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, sadakat, ihanet ve affetme gibi temalar üzerine kurulu.

San Francisco’da yaşayan genç bir Afgan yazar olan Emir, Taleban rejimi altındaki ana vatanına tehlikeli bir yolculuk yapmaya çağrılıyor.

Harap olmuş bir Afganistan’la karşılaşan ve ölen eski arkadaşı Hasan’ın oğlu Sohrab’ı arayan Emir, Kabil’deki mutlu günleri hiç unutmadığını anlar. 1970’li yıllarda Emir ve arkadaşı Hasan Kabil’deki uçurtma yarışmasını kazanmıştır. Bu yarışmadaki başarı, Emir’in çocukluğundan kalan en önemli anıdır.

Yarışmadan sonra uçurtmanın peşinden giden Hasan, saldırıya uğrar. Bir grup genç tarafından pusuya düşürülen ve tecavüze uğrayan Hasan’ın başına gelenlere tanık olan Emir çok korkar, ve arkadaşını kurtarmaya çalışmaz. Emir, arkadaşına yardım edeceği yerde korku, utanç ve suçluluk duygusunu öfke ve yalanların ardına gizler. Emir ve Hasan’ın arasındaki bağ, Rusların Afganistan’ı işgal etmesiyle tamamen kopar. Rus işgaliyle birlikte, Emir ve babası, Kabil’i terk edip Amerika’ya kaçar. Hayatı boyunca suçluluk duygusu içinde yaşayan Emir’in amacı, arkadaşı Hasan’ın oğlu Sohrab’ı benzer bir kaderden kurtararak kendini affettirmektir.

Tabuları işleyen film tarışma yarattı

Film, tutucu Afgan toplumunda çocuk istismarı ve tecavüzü konu aldığı için büyük tartışma yarattı. Ancak “Emir” karakterini canlandıran Halit Abdulla, “Uçurtmacı”nın, tabularla örtülmüş bir toplum ve savaşla harap olmuş bir ülkenin içinde bulunduğu şiddet çemberini yıkan bir öyküsü olduğunu söylüyor: “Afgan kültüründeki tabuları tabii ki anlıyorum. Ancak tabuların iyi şeyler olduklarını düşünmüyorum. Tabulara karşı savaşmamız gerekiyor.”

Film aynı zamanda Emir’in Amerika’daki yaşamına ve çok farklı iki kültür arasında bocalayan, ancak birbirine çok bağlı Afgan toplumunun Amerika’daki yerini de anlatıyor.

Halit Abdulla, birçok Afganın ve Afgan kökenli Amerikalının filmle kendilerini özdeşleştirdiğini söylüyor: “Sinema gösterimlerimizden birinde bir Afgan kadını ayağa kalktı ve 'Çok teşekkür ederim, filmde kendimi gördüm. Benim kültürümü ve tarihimi, benim gördüğüm şekilde yansıtmışsınız.' dedi. Burada işlenen konular son derece zorlu. Ancak yaşamda zorluklar her zaman var ve bunlara filmde yer vermemek, sansür olur.”

“Kite Runner” “Uçurtmacı” romanının Afgan asıllı Amerikalı yazarı Hamit Hüseyni, romanın konusunun Afgan kültürünün ve değerlerinin ötesine geçtiğini söylüyor: “Suçluluk, arkadaşlık, bağışlanma arzusu, ve daha iyi bir insan olma çabası sadece Afganistan’a ait konular değil. İran ya da Çin’e ait oldukları da söylenemez. Bunlar, bütün insanlığa malolmuş konulardır.”

Filmde rol alan oyuncular, aktarılan hikayenin evrenselliğine de katkıda bulunuyor. Emir rolünü oynayan Halit Abdulla, bir ay gibi kısa bir sürede Dari dilini öğrenmiş. Aktör, dile getirmediği duygularını gözleriyle anlatmakta da son derece başarılı. Duygusal ve kırılgan Emir’in çocukluğunu canlandıran Zekeriya İbrahimi ise oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Ahmet Han Mahmutzade de yaşına göre son derece olgun, arkadaşına sadık Hasan rolünde çok başarılı. Dokunaklı bir film olan “Uçurtmacı” bu yılki Altın Küre ve Oscar ödüllerinde iddialı olacağa benziyor.

XS
SM
MD
LG