Erişilebilirlik

Butto Bugün Toprağa Veriliyor


Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto’nun öldürülmesinin ardından birçok kentte şiddet olayları başladı. En az dokuz kişinin şiddet olaylarında öldüğü bildiriliyor.

Butto’nun öldürüldüğü Rawalpindi’nin de aralarında bulunduğu bir çok kentte, öfkeli kalabalıklar araçları ateşe verdi ve dükkanlara saldırdı. Olaylar üzerine Pakistan ordusu kırmızı alarm durumuna getirildi.

Pakistan eski başbakanı ve muhalefet lideri Benazir Butto, seçimlere iki hafta kala, miting sırasında öldürüldü. Bir intihar bombacısı, kendisini havaya uçurmadan önce, Butto’ya birkaç el ateş etti. Saldırıda en az 20 kişi daha hayatını kaybetti. Ağır yaralı olarak Rawalpindi’deki bir hastaneye kaldırılan Butto, kurtarılamadı.

Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ulusa hitaben yaptığı konuşmada teröristleri suçladı ve 3 gün yas ilan etti. Müşerref sükunet çağrısında bulundu.

54 yaşındaki Butto’nun naşı, babası Zülfikar Ali Butto’nun yanına bugün toprağa verilmek üzere Karaçi’ye götürüldü.

Butto, saldırıdan birkaç saat önce Amerika’nın Sesi’ne, İslamabad’da görüştüğü Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ile, teröre karşı mücadelede işbirliği yapma konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Diğer muhalefet lideri ve eski Başbakan Navaz Şerif, partisinin 8 Ocak’taki seçimleri boykot edeceğini açıkladı ve Müşerref’in hemen istifasını istedi.

Ekim ayında Butto, ülkesine dönüşünden hemen sonra Karaçi’de düzenlenen bombalı intihar saldırılarından yara almadan kurtulurken 140 yandaşı ölmüştü.

Benazir Butto’nun işadamı kocası Asıf Zerdari, yolsuzluk suçlamalarından yurtdışında sürgünde yaşıyor. Butto’nun bir oğlu ve iki kızı bulunuyor.
XS
SM
MD
LG