Erişilebilirlik

Karzai Müşerref'le Görüşecek


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai bugün İslamabad’ta Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’le görüşecek.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, bunun bir iyi-niyet ziyareti olacağını açıkladı. İki liderin sınır güvenliği ve El Kaide ile Taleban’a karşı savaşta koordinasyon konularını ele alması bekleniyor. Karzai, daha önce militanların Pakistan’da eğitim gördüklerini öne sürmüştü.

Bu arada Kanada Dışişleri Bakanı Peter MacKay, Afganistan’da militanların kullandıkları silahların İran’dan geldiğini söyledi. //Bakan, Kandahar’daki Kanada askerlerini ziyareti sırasında bu değerlendirmede bulundu. MacKay, ülkesinin İran’dan silahların geçişini durdurmasını istediğini de kaydetti.

Öte yandan, Afganistan, üst düzeyde bir Avrupa Birliği görevlisiyle bir Birleşmiş Milletler çalışanını, ulusal güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle sınırdışı ediyor. Afgan hükümet sözcüsü, biri İngiliz, diğeri İrlandalı olan bu kişilerin, bazı Afgan vatandaşlarıyla birlikte gözaltına alındığını bildirdi.

Helmand’da görevli bu kişilerin, görev alanları dışındaki faaliyetlere katıldığı iddia ediliyor. “İstenmeyen adam” ilan edilen bu Avrupalılara, ülkeyi terketmeleri için 48 saat süre tanındı.

Gözaltına alınan bu kişiler hakkında, aralarında Taleban’ın da bulunduğu çeşitli grup ve aşiretlerin temsilcileriyle görüştükleri iddiaları yer alıyor. Bir Avrupa Birliği temsilcisi, olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını umduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler sözcüsüyse, durumu açıklığa kavuşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG