Erişilebilirlik

'150-175 Terörist Öldürüldü'


Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 ve 22 Aralık günleri, kuzey Irak’taki PKK terör örgütü kamplarını hedef alan saldırılarda, ilk belirlemelere göre, 150-175 teröristin öldürüldüğü belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlar kapsamında 200’den fazla hedefin vurulduğunu açıkladı. Hava saldırılarından sonra hedeflerin top atışına tutulduğu bildirildi.

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlar sonucu sivillerin öldüğü iddialarını yalanladı.

Genelkurmay Operasyonların Sonucunu Açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın 16 ve 22 Aralık tarihlerinde düzenlediği ve Kuzey Irak'ta Kandil Dağı başta olmak üzere PKK kamplarını hedef alan hava harekatlarının bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yaptığı açıklamada yer alan bilançoya göre; 16 Aralık'taki geniş kapsamlı hava harekatında Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk'ta 22, Kandil bölgesinde 11 olmak üzere 33 hedef grubu Türk savaş uçakları ve karada konuşlu ateş destek unsurlarınca vuruldu. Bu grupta, 200'ü aşkın ayrı hedef yer aldı. Genelkurmay açıklamasına göre en gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı harekatta, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vuruldu.

Harekatın sonuçları açıklamaya şöyle yansıdı: "PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edildi. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirildi. Hava harekatı sonucu çöken sığınak ve mağaralarda ölenlerin yanı sıra ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 terörist etkisiz hale getirildi. Çok sayıda yaralı terörist, Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldü."

Açıklamada yer alan 22 Aralık'taki hava harekatının bilançosuna göre ise; savaş uçakları ve ateş destek araçlarıyla düzenlenen harekatta, Zap bölgesinde bulunan PKK barınakları ve uçaksavar mevzileri vuruldu.

Barzani'ye Yalanlama

Genelkurmay açıklamasında isim verilmese de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, TSK'nın harekatlarında birçok sivilin hayatını kaybettiğine ilişkin iddiaları yalanlandı. "Bu beyanatlar tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır" denilen açıklamada, TSK'nın bölgedeki operasyonlarına kararlılıkla devam edeceği mesajı verildi.

Fotoğraflarda Ayak İzleri

Genelkurmay Başkanlığı'nın operasyonlara ilişkin dağıttığı fotoğraflarda komuta ve lojistik binalarının yanı sıra Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarında eğitim yapanlar ile Hakurk bölgesinde bulunanlara ait "ayak izleri" yer aldı.

Fotoğraflarda terör örgütüne ait bina, sığınak, mağara ve çadırların yok edilişi de belgelendi.

Operasyonlara Devam

Genelkurmay, ikinci bir açıklama ile de Şırnak Küpeli Dağı bölgesinde yeni bir operasyonun sözkonusu olduğunu duyurdu. Açıklamada, bölgede eylem hazırlığı içinde olan bir PKK'lı grubun tespit edildiği belirtilirken, 25 Aralık sabahı PKK'lılarla sağlanan ilk temasta çıkan çatışma sonucunda ikisi kadın olmak üzere 5 PKK'lının etkisiz hale getirildiği kaydedildi. PKK'lıların barınma yerlerinin tahrip edildiği, mühimmatlarının da ele geçirildiği belirtilen açıklamada TSK'nın operasyonlarının süreceği vurgusu yine yapıldı.

Gül, Amerika Yolcusu

Kuzey Irak operasyonlarını Amerika ile koordineli yürüten Türkiye, operasyonlara Amerika'nın desteğini pekiştirmek için Ankara-Washington hattındaki diyaloğu da artırıyor. 5 Kasım'da Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Beyaz Saray'da ağırlayarak iki ülke arasında PKK'ya karşı istihbarat işbirliğini başlatan Başkan Bush, 8 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ağırlayacak. Başkan Bush’un Gül’le görüşmesinde de Amerika’nın Türkiye’ye PKK ile mücadelede destek vermesi bekleniyor. 6 Ocak'ta Amerika'ya hareket edecek Gül'ün, 9 Ocak'ta Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı Açıklaması

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde, Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde icra ettiği harekatın hasar ve zayiat tespiti ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir.

16 Aralık 2007 tarihinde icra edilen harekat esnasında, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde pek çok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilmiş, defalarca doğrulanmış ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) savaş uçaklarımız ve karada konuşlu ateş destek unsurlarımız tarafından ateş altına alınmıştır.

En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı hava harekatında, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vurulmuştur.

Bu kapsamda; PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edilmiştir. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir.

Terörist kayıpları konusundaki çalışmalar devam etmekle birlikte; ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Bu rakamlara hava harekatı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir. Ayrıca, çok sayıda yaralı teröristin, Irak'ın kuzeyinde yer alan Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldüğü tespit edilmiştir.

22 Aralık 2007 tarihinde uçaklarımız ve ateş destek vasıtalarımız tarafından icra edilen harekatta ise, Zap bölgesinde bulunan PKK terör örgütüne ait barınaklar ve uçaksavar mevzileri vurulmuştur.

Harekata katılan uçaklar tarafından çekilip basın mensuplarına dağıtılan filmlerde, hedeflerin ne kadar özenle seçildiği ve büyük bir doğrulukla vurulduğu açıkça görülmektedir. Hava fotoğrafları ise hedeflerin vurulmadan önceki ve sonraki durumlarını göstererek, hava harekatının hedefler üzerindeki etkisini analiz etme imkanı sağlamaktadır.

Öte yandan, 24 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve merkezi hükümeti temsilen yapılan basın toplantısında, bir yetkilinin ağzından verilen "hava harekatında bir çok sivilin hayatını kaybettiği" şeklindeki beyanat tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edecektir."

XS
SM
MD
LG