Erişilebilirlik

Oyuncakların Güvenliği Hala Tartışma Konusu


Amerika'da alışveriş sezonu devam ederken birçok ülkede olduğu gibi oyuncakların güvenliği konusundaki kaygılar artıyor. Çin malı oyuncakların ithaline getirilen bazı kısıtlamalara ve bazı oyuncak firmalarının güvenli olmayan oyuncakları piyasadan toplatmasına rağmen uzmanlar anne babaların bu konuda son derece titiz davranması gerektiğini söylüyor.

Noel için oğluna oyuncak almak isteyen Amerikalı müşteri Mychal Lambert ne alacağına karar veremediği için vazgeçmek zorunda kalacağından endişe ediyor. Çünkü bir süredir çocukların sağlığına zararlı çok sayıda oyuncak piyasadan toplatılıyor. Kurşunlu boya ya da çocukların yutabileceği küçüklükte mıknatıs içeren milyonlarca oyuncak toplatıldı. Buna rağmen hangi oyuncakların güvenli olduğu konusunda belirsizlik sürüyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan, bir çocuk sahibi Amerikalı Kate Canada, “Zehirli kimyasallardan kaynaklanan gizli tehlike en kötüsü, çünkü bir oyuncağın dış görünüşüne bakarak güvenli olup olmadığını anlamak çok zor” diye konuşuyor.

Dünyada satılan oyuncakların yüzde 80’inin üretildiği Çin, bazı oyuncakların piyasadan toplatılması üzerine uluslararası standartlara uygunluğu sağlamak için gerekli önlemleri aldığını ileri sürüyor. Bazı Çin mallarının ithalatını yasaklama tehdidinde bulunan Avrupa Birliği yetkilileri, Çin’in attığı adımların tatmin edici olduğunu söylüyor. Ancak tüketici hakları savunucuları, tehlikeli bazı Çin mallarının hala piyasada olduğu uyarısında bulunuyor.

California eyalet senatörü Dean Florez şunları söylüyor: “Tehlikeli mallar hala Internet üzerinden satılıyor. Bu nedenle Internet’te açık artırma yapılan eBay’e yazdığımız mektupta, piyasadan toplatılan ürünlerle ilgili olarak Internet sitelerinde bilgi vermelerini istedik”

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles kenti, 20 oyuncak firması aleyhinde dava açtı. Los Angeles’ı temsil eden avukat Rocky Delgadillo, bazı şirketlerin, bile bile, kabul edilen standartlardan çok daha fazla kurşun içeren oyuncak sattıklarını söylüyor. Amerika’nın Sesi’ne açıklamalarda bulunan Delgadillo, oyuncak şirketlerinin kurşun içeren oyuncaklar hakkında bazı kurallar getirmelerini sağlayacak bir mahkeme kararı çıkarmak istediklerini belirtiyor.

Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu’na göre, oyuncak firmaları ürün güvenliği konusunda büyük adımlar attı, ancak yine de tüketiciler inisiyatifi ele almalı. Bunun için tüketicilerin, komisyonun Internet sitesine kayıt yaptırarak ürün güvenliği konusunda elektronik postayla bilgi edinmeleri gerekiyor.

XS
SM
MD
LG