Erişilebilirlik

Talabani ve Barzani'ye Yanıt


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kuzey Irak'ta PKK hedeflerine yönelik operasyonlarında sivillerin öldüğünü iddia edip Türkiye'yi kınayan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'ye yanıt Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten geldi.

Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Çiçek, sivillere zarar gelmemesi konusunda TSK başta olmak üzere devletin tüm kurumlarının 'hassas' olduğunu söyledi. Operasyonlardan rahatsız olanların önce PKK'dan rahatsız olmasını isteyen Çiçek, PKK'nın yalnızca Türkiye ile Amerika'nın değil Irak'ın da düşmanı olduğunun kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK varlığını ortadan kaldırmaya kararlı olduğu bu yüzden de sayısız operasyon düzenlemekten kaçınmayacağı mesajı veren Çiçek, hükümetin operasyonlar için meclisten 17 Ekim'de yetki aldığını, bu yetkinin de bir yıllık olduğunu hatırlattı. Çiçek, operasyonların 17 Ekim 2008'de karar sürebileceğini söyledi ve Türkiye'nin hedefinin başından beri olduğu gibi terör örgütü olacağını dile getirdi.

Erdoğan Bush'u Aradı

Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak operasyonlarına Amerika'dan aldığı desteği kuvvetlendirdi. Başkan Bush'u telefonla arayan Başbakan Erdoğan, operasyonlardan etkin sonuç alınması için iki ülkenin istihbarat paylaşımını sürdürmesi konusunda Bush'la görüşbirliği sağladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin Süleymaniye'de Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonlarını kınayan ortak açıklama yaptıkları sırada Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush bir telefon görüşmesi yaptı.

Bush'u, bakanlar kurulu toplantısına ara verip arayan Erdoğan, TSK'nın operasyonlarını Bush ile birlikte değerlendirdi. Başbakanlık kaynakları telefon görüşmesinde, Bush ile Erdoğan'ın 5 Kasım'da Washington'da başlattıkları istihbarat işbirliğinin sürmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirtirken, PKK ile 'ortak mücadele' kararlılığının karşılıklı teyit edildiğini dile getirdiler. Erdoğan, Bush'a operasyonlarda sivillerin hedef alınmadığını aktarırken, Bush da Erdoğan'a "PKK sadece bizim değil Irak'ın da düşmanıdır" mesajıyla destek verdi.

XS
SM
MD
LG