Erişilebilirlik

Petraeus: 'Sünni Milisler Orduya Katılacak'


Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı, 2008 yılındaki hedeflerini açıkladı.

Fox Haber Televizyonu’na demeç veren Orgeneral David Petraeus, Irak’ın geleceği konusunda temkinli iyimserlik sergiledi. Petraeus, Irak kuvvetleriyle işbirliği yaparak kazandıkları ivmeyi, gelecek yıl da sürdürme niyetinde olduklarını söyledi.

Petraeus ayrıca Irak ordu ve emniyet gücüne bu yıl içinde 110 bin asker ve polisin katıldığını söyledi. Orgeneral Petreaus El Kaide’ye karşı savaşmak için tutulan Sünni milislerin yaklaşık dörtte birinin, önümüzdeki dönemde Irak güvenlik kuvvetlerine katılacağını açıkladı. David Petraeus, geri kalan milislere ise, başka işlerde çalışmaları için profesyonel eğitim verileceğini belirtti.

Fox Haber Televizyonu’na konuşan Petraeus, Sünni milislerin geleceğinin belirlenmesi konusunda Irak hükümetiyle Koalisyon’un ortaklaşa çalıştığını bildirdi. Orgeneral Petraeus Sünni milislerin, özellikle Bağdat çevresinde “sorunlu bir konu” olduğunu söyledi.

Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Ubeydi, ‘Uyanış Konseyi’ adıyla bilinen bu Sünni milislerin Irak güvenlik kuvvetlerinin dışında, başka bir askeri güç haline gelmesine izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG