Erişilebilirlik

'İMF'den 2008 Hedefleri'


Uluslararası Para Fonu IMF yetkileri, 7’inci gözden geçirme raporuyla ilgili olarak gittikleri Ankara’da temaslarını tamamladı.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni Hazine Müsteşarlığı’nda düzenledikleri basın toplantısında niyet mektubu taslağı üzerinde genel bir uzlaşmanın sağlandığını açıkladı.

Bakan Şimşek, gözden geçirme çalışmalarında yapısal reform sürecinin ve ekonomik gelişmelerin yanı sıra 2008 yılı ekonomik hedeflerinin de değerlendirildiğini kaydetti. Lorenzo Giorgiani de, küresel belirsizliklere ve enflasyon baskısına rağmen Türkiye’nin zorluklara göğüs gerdiğini ancak ekonomik büyümede Türkiye’nin hız kaybettiğini ve enflasyonu düşürme sürecinin yavaşladığını söyledi.

Giorgiani, tarafların mevcut durum karşısında, güçlükleri aşabilmek ve yatırımcı güvenini ayakta tutabilmek için mali yapının güçlendirilmesi ve yapısal reformlara ağırlık verilmesinde anlaştıklarını belirtti. IMF Türkiye Şefi Giorgiani, enflasyonu düşürme, mali disiplin, mali reformlar, Gayri Safi Milli Hasılaya göre borçlanma hedeflerinin tutturulması ve enerji sektörü reformlarını Türkiye’nin gelecek yıldaki politika hedefleri olarak sıraladı...

IMF, 7’inci dönem değerlendirmesini Şubat ayında sonuçlandıracak.

XS
SM
MD
LG