Erişilebilirlik

Schengen Bölgesi Genişledi


Avrupa Birliği’nin son dokuz yeni üyesi, Schengen bölgesine alındı. AB üyesi ülkelerin üçüncü ülkelere uyguladıkları ortak vize sistemi olan Schengen üyesi ülkelerden vize alan yabancılar da, aynı vizeyle diğer üye ülkelere seyahat edebilecek.

Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni Schengen Anlaşması siyasi yorumculara göre Avrupa Birliği’nin dış sınırlarını doğuya doğru genişletmesi anlamına geliyor. Nitekim bu tarihten itibaren örneğin Almanya’nın Çek Cumhuriyeti ile Polonya’ya olan geçiş noktalarında ve Avusturya’nın Slovakya ve Macaristan ile olan sınırlarında pasaport ve kimlik kontrolleri yapılmayacak. Yeni uygulamadan AB vatandaşları etkilenmiyor, çünkü zaten onlardan AB sınırları içinde vize istenmiyor. Ancak AB ve aynı zamanda Schengen üyesi olan ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları için vize sıkıntısının azaldığı bir dönem başlıyor. Nitekim Almanya’dan Polonya’ya, Çek Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen Türkler saatlerce vize almakla uğraşmayacaklar. Herhangi bir AB ülkesinde oturma izni olan her Türk rahatlıkla bu ülkelere gidebilecek. Ancak dikkat, uygulama sadece bu konumda olanlar için geçerli, Türkiye’den örneğin Almanya’ya vize alıp, tatil için gelenler ‘nasılsa kontroller kalktı, Varşova’ya bir gidelim’ diye düşünmemeli. Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan Jaczek Szczepura, sadece Schengen vizesi olan Türk vatandaşları girebilir diyor:

‘İki ülkenin direkt sınır noktalarında kontroller 21 Aralık 2007 itibariyle kaldırılıyor. Ancak tabiki Polonya sınırında federal güvenlik görevlileri bulunacak. Gezici polis ekipleri iç bölgelerde kontrollerini sürdürecek.“

Türkiye’de yaşayan ve Schengen ülkelerine gelmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus işte bu nokta. Uzmanlar, vize alırken tek ülke seçeneği yerine, ‘çoklu giriş seçenegi’ yada ‘çok girişli’ olarak tanımlanan Schengen vizesi alınmasını öneriyorlar. Bu tarz vizelerin hem uzun süreli hem de birden fazla kullanımı olduğu, ayrıca vize bitim süresine kadar aynı vizeyle istediğiniz AB ülkesine geçiş yapılabildiği belirtiliyor.

Yeni seyahat özgürlüğüden Almanyalı Türkler pek memnun. Eskiden vizeyle uğraşmamak için gitmedikleri ülkeleri keşfe hazırlanıyorlar.

Bu arada Schengen üyesi ülkeler arasındaki uçuşlarda, havaalanlarında pasaport kontrollerinin Mart 2008’de kaldırılacağı da haber veriliyor.
XS
SM
MD
LG