Erişilebilirlik

'Avrupa İçin Sinerji'


Avrupa Birliğinin yeni dönem başkanı Slovenya, üyelik sürecinde olmayan Balkan ülkelerine ağırlık verecek. Slovenya’nın programı Dışişleri Bakanı Dimitri Rupel tarafından açıklandı.

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak’ta Portekiz’den devralacak olan Slovenya, “Avrupa için sinerji” sloganıyla hazırladığı altı aylık programını açıkladı. Dönem Başkanlığı koltuğuna oturacak ilk yeni üye olan Slovenya’nın en önemli önceliklerinden birini genişleme süreci oluşturuyor. Ancak genişleme sürecinde Slovenya’nın önceliği Türkiye ya da Hırvatistan gibi müzakere sürecinde olan ülkeler değil, Brüksel’den Avrupa perspektifi bekleyen Batı Balkan ülkeleri.

Ülkesinin programını Brüksel’de açıklayan Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, tüm Balkan ülkelerini Avrupa Birliği üyesi olarak görmek istediklerini net bir şekilde ortaya koydu. Bu bağlamda Ljubljana’nın ana hedefini 2003’te kabul edilen ve Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesiyle ilgili Selanik Ajandası’nı yeniden canlandırmak oluşturuyor.

Bazı ülkelerle İstikrar ve Ortaklık Anlaşmaları imzalamak, halen aday ülke konumunda olan Makedonya’yı müzakerelere bir adım daha yaklaştırmak da Slovenya’nın somutlaştırmak istediği adımlar arasında yer alıyor. Genişleme sürecinin önemli bir parçası olan Türkiye konusunda ise Slovenya’nın düşük profilli ancak kararlı bir politika izlemesi bekleniyor. Slovenya, Türkiye’nin müzakere sürecini de “verilen taahhütler paralelinde” ilerletme niyetinde. Rupel tarafından açıklanan programda “Türkiye ve Hırvatistan’la katılım müzakereleri AB kriterlerini karşılamada kaydettikleri ilerleme temelinde sürecektir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin üyelik sürecine tam destek veren ülkeler arasında yer alan Slovenya, bir kaç aydır Ankara’yla yakın bir işbirliği sergiliyor. Sloven yetkililer, Ankara’nın önümüzdeki 6 ayda 2-3 başlık açma beklentisini de “gerçekçi” buluyorlar. Rupel, Brüksel’deki basın toplantısı sırasında Fransa’nın Türkiye’nin üyeliğini referanduma götürme amacıyla anaysasına koyduğu maddeye yeni anayasada yer vermeyeceğini açıklamasını da “çok memnuniyet verici ve önemli bir karar” olarak tanımladı.

Slovenya Dönem Başkanlığı, üzerinde bir türlü uzlaşıya varılamayan Kosova’nın statüsü konusuyla da yoğun bir şekilde ilgilenmek zorunda kalacak. Krizin bitme zamanının geldiğini vurgulayan Rupel, Avrupa Birliği’yle Kosova’nın bundan sonra atılacak adımlar konusunda koordinasyon içinde olması gereğine dikkat çekti. Rupel’in altını çizdiği bir başka unsuru da Kosova’nın statüsüyle, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne entegrasyonunun birbirinden ayrı konular olduğu oluşturdu. Slovenya’nın öne çıkan diğer önceliklerini ise Lizbon Stratejisi, Schengen Alanı’nın güçlendirilmesi ortak göç politikası, Avrupa Birliği - Latin Amerika Zirvesi ve kültürlerarası diyalog oluşturuyor.

XS
SM
MD
LG