Erişilebilirlik

'PKK'ya Ağır Darbe İndirildi'


Genelkurmay Başkanlığı, kuzey Irak’ta terör örgütü kamplarını hedef alan hava saldırısında PKK’nın ağır kayıp verdiğini açıkladı.

Açıklamada, saldırı sonucu kaç teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilmezken, “PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiği” belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı hava harekatının sonuçlarının değerlendirildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, saldırıda sadece PKK kamplarının hedef alındığını vurguladı ve sivil kayıpların olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi sınırı geçmeye çalıştığı tespit edilen bir gruba yönelik kara harekatı düzenlendiğini belirten Genelkurmay Başkanlığı, teröristlere ağır darbe indirildiğini duyurdu.

Açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi: “TBMM bir karar almış ve hükümet bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerine bir yetki vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yetkinin aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilinci içindedir ve bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecektir.”

Genelkurmay Başkanlığı Açıklaması:

"6 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatıyla ilgili açıklamalar Genelkurmay Başkanlığınca kamuoyuna duyurulmuştur.

Hava harekatının sonuçları hakkındaki değerlendirmeler devam etmekte olup, bu aşamada ne kadar PKK teröristinin etkisiz hale getirildiğini sayısal olarak ifade etmek mümkün değildir. Hava harekatıyla PKK'lıların barındığı bir çok tesis vurulduğundan, söz konusu tesislerde bulunan teröristlerden etkisiz hale getirilen miktarlar tam olarak bilinmemektedir. Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğidir.

Operasyon hakkında kesin değerlendirme sonuçları bilahare kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu bakımdan, bilgi ve belgeye dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığınca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

Hava harekatı çok hassas olarak planlanmış ve dikkatle icra edilmiştir. Harekatta kullanılan hedef listelerine sadece terör örgütünce kullanılan tesisler dahil edilmiş; hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır. Buna rağmen, harekatı müteakip Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde "10 köy bombalandı, bir kadın öldü, "Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti", "Türkiye, tampon bölge yaratıyor" gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak'ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK'ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir.

Bu tür haberler kesinlikle gerçek dışıdır. Meskun köylerin bombalanması halinde bir değil yüzlerce sivilin hayatını kaybedeceği aşikardır. Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka olan sevgi ve yakınlığını geçmişte göstermiş olan Türk Silahlı Kuvvetlerine böyle bir iftira atılması, tamamen PKK terör örgütüne hizmet etme anlamına gelmektedir.

Değerli basınımızın bir kısmının, PKK'ya destek veren kişilerin bu tür asılsız beyanatlarını referans almaları üzüntü vericidir.

Ayrıca, merkezi Irak yönetiminde yer alan bir kişinin "Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneleri, evleri, köprüleri tahrip ettiği" şeklindeki beyanları, bazı odakların Irak Devleti üzerindeki etkilerinin de açık bir göstergesidir.

Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur. Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, bir çok ülkede gündem teşkil etmesi ayrıca manidar bulunmuştur.

TBMM bir karar almış ve hükümet bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerine bir yetki vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yetkinin aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilinci içindedir ve bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecektir."

XS
SM
MD
LG