Erişilebilirlik

'Gereken Yapılıyor'


Türk uçaklarının haftasonu Kuzey Irak'a düzenlediği hava harekatının ardından Iraklı askeri yetkililerin harekatın karadan sürdüğüne ilişkin açıklamalarına Ankara, "Gereken yapılıyor" diyerek yanıt vermeyi tercih etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin PKK ile mücadelede kararlılığını vurgularken, bu mücadelenin hava harekatıyla bitmeyeceği mesajını verdiler.

Türk kara birliklerinin Kuzey Irak sınırını geçip 2-3 kilometre ilerlediklerine dair Iraklı askeri yetkililere dayandırılarak Reuters haber ajansınca duyurulan haberler ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e soruldu. Gül, ünlü Türk düşünür Mevlana Celalettin Rum-i'nin ölümünün 734. yılı dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak için gittiği Konya'da gazetecilerin soruları üzerine önce hava harekatıyla ilgili olarak "Yapılması gereken ve gereği olan yapılmış oldu" değerlendirmesinde bulundu. Gül, kara harekatıyla ilgili sorular üzerine de, bu değerlendirmesini yineledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a düzenlediği hava harekatının ardından Türkiye'nin hedefinin tamamen terör örgütü PKK olduğunu herkesin gördüğünü belirten Gül, "Bunun dışında herhangi bir amaç yoktur. Irak, Türkiye'nin komşusudur. Iraklılar'ı da bu terör belasından kurtarmak istiyoruz" sözleriyle Irak'a dostluk mesajları gönderdi.

Terör örgütü PKK'nın sadece Türkiye'nin değil Irak'ın topraklarını da hedef aldığını söyleyen Gül, Irak hükümetinin kendi topraklarını terör örgütünden temizleyemediğini dile getirdi. Gül, bu noktada Türkiye'nin devreye girdiği mesajı verdi ve TSK'nın Kuzey Irak operasyonunu için tıpkı Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt gibi "başarılı" olarak niteledi.

Gül, operasyona uluslararası çevrelerden gelen destek mesajlarına gönderme yaparak bütün dünyanın Türkiye'nin terörle mücadeledeki 'haklı çabasını' anladığını dile getirdi. Gül, bu konuda Türkiye'nin tezlerini anlatmasını ve dünyanın dikkatini çekmesini bildiğini söyledi. Terörle mücadelenin uluslararası işbirliği gerektirdiğini ifade eden Gül, son operasyonda bu işbirliğinin de sağlandığını kaydetti.

Erdoğan'dan 'devam' mesajı

Başbakan Tayyip Erdoğan da, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşmesi sonrası, Türkiye'nin hava harekatının ardından kara harekatında da bulunup bulunmadığına ilişkin sorulara "Şu anda ordumuz gerekli olan neyse bunu yapmaktadır" yanıtı verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin terör örgütüne karşı 'uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandığını' belirtirken, teröre karşı 'siyasi, diplomatik, askeri, sosyal, ekonomik ne tür tedbir varsa' alındığını ve bundan böyle de alınacağını söyleyerek, Kuzey Irak'ta operasyonların süreceği mesajını verdi.

Ankara'daki askeri yetkililer de, Türk ordusunun Kuzey Irak sınırında 'etkin' olduğunu belirtirken, 'uluslararası hukuk' kuralları çerçevesinde Türkiye'nin PKK terörüne karşı kendini savunduğu mesajını verdiler.

XS
SM
MD
LG