Erişilebilirlik

ABD: 'PKK'ya Hoşgörü Gösterilmeyecek'


Bush Yönetimi Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine düzenlediği hava operasyonunun ardından Türkiye ve Irak arasında geniş işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin kuzey Irak’a düzenlediği hava saldırısı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Ancak bakanlık sözcüsü Tom Casey, Amerika’nın PKK örgütü üyelerine hoşgörü gösterilemeyeceğine inandığını söyledi.

Casey, PKK’nın Türkiye, Irak ve Amerika’ya karşı oluşturduğu tehdit yüzünden endişeliyiz ve bu tehditle başa çıkılabilmesi için gerekenin yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz diye konuştu.

Casey, sorunla ilgili tüm hükümetlerin işbirliği içinde çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Sözcü Casey, “PKK tehdidiyle mücadele ederken Irak, Türkiye ve Amerika arasında yakın koordinasyon yapıldığından emin olmak istiyoruz. Bu olayla ilgili olarak, Türkiye ve Irak arasındaki işbirliğine dair kaygılar varsa bunlar, taraflar arasında iletişimin sağlanması için kurulan mekanizmalarca ele alınmalıdır,” dedi.

Irak Türkiye’nin askeri operasyonunu kınarken Türk yetkililer istihbarat ve hava sahası kullanım izninin Amerika tarafından sağlandığını söyledi.

Amerika Savunma Bakanlığı ise henüz operasyonla ilgili bir açıklama yapmadı.

XS
SM
MD
LG