Erişilebilirlik

Zevahiri: 'ABD Irak'ta Kaybediyor'


Terör örgütü El Kaide’nin ikinci lideri, Amerika’nın Irak’taki militanları bastırma çabalarının sonuç vermediğini iddia etti.

El Kaide’nin yayın organı El Sahab’a mülakat veren Ayman el Zevahiri, kendi deyimiyle Irak’taki “mücahitlerin” gücünün arttığını savundu. El Zevahiri’nin İngilizce altyazılı söyleşisi İslamcı bir İnternet sitesinde yayınlandı.

El Kaide lideri Usame bin Ladin ve yardımcısı el Zevahiri’nin Afganistan’la Pakistan arasında bir yerde gizlendiğine inanılıyor. Amerika, iki liderin başına 25’er milyon Dolar ödül koymuş durumda.

Zevahiri İngiltere’nin Basra’da güvenlik sorumluluğunu Iraklı yetkililere devretmesini de değerlendirdi. El Kaide’nin iki numaralı adamı, dünkü devir-teslimin, İngilizlerin “kaçışına” işaret ettiğini söyledi.

Basra’daki İngiliz kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Graham Binns, Iraklı yetkililerin de katıldığı bir törende, devir-teslim anlaşmasını imzaladı.

Şiilerin çoğunlukta olduğu Basra, İngiliz kuvvetlerinin güvenlik sorumluluğunu Iraklı yetkililere devrettiği dördüncü ve son il oldu. Aynı zamanda Basra, Irak’ın 2003 yılında işgalinden bu yana, güvenlik sorumluluğunun yerel yetkililere devredildiği dokuzuncu il oluyor.

İngiltere Irak’ın güneyindeki 4 bin 500 askerini yarıya indirmeyi planlıyor. Bu birlik Irak askerlerinin eğitimine yardım edecek, gerektiğinde de destek amacıyla çatışmalara katılabilecek.

Bağdat’taki Amerikalı yetkililer Basra’nın Iraklılara devredilmesinden memnun olduklarını açıkladı, ancak Iraklı yerel ve askeri liderlerden, güvenlik durumunu düzeltmeleri ve kendi kendilerine yetebilmeleri için daha fazla çaba göstermeleri istendi.
XS
SM
MD
LG