Erişilebilirlik

Almanya'da Asgari Ücret Gerginliği


Federal Alman Meclisi uzun tartışmalardan sonra, asgari ücret uygulamasını kabul etti. İlk başta posta çalışanları için geçerli olacak asgari ücret uygulmasının, diğer branşlara da örnek oluşturacağı ve bütün sektörlerde geçerlilik kazanacağı bildiriliyor. Ancak konu, işveren çevrelerinde keyifleri kaçırıyor.

Asgari ücret uygulamasının parlamentoda kabul edildiği saatlerde, ajansların bildirdiği bir haber, ülkede çok sayıda çalışanın morallerini bozdu. IFO adlı ülkenin en saygın kamuoyu araştırma enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre, asgari ücret uygulaması sonucunda, Almanya’da 1 milyon 900 bin kişi işsiz kalacak. İş dünyasının temsilcilerinin görüşü alınarak oluşturulan tahmine temel oluşturan gerekçe ise, düşük maaşla çalışan birçok kişinin işini kaybedecek olması. Özellikle Sosyal Demokrat Parti SPD, Sol Parti ve sendikalar, Almanya çapında bir asgari ücret politikası uygulanmasında kararlı da olsalar, iş dünyası buna destek vermiyor, karşı çıkıyor. Almanya Türk İşadamaları Derneği Başkanı Recep Keskin işveren tarafının bu konuda kararın, devletin araya girmeden, kendileriyle sendika arasında verilmesinden yana olduğunu vurguluyor.

Sözkonusu uygulamaya göre, çalışanlara verilecek asgari saat ücreti 9 Euro 80 cent olacak. Yorumlarda bu ücretin birçok işletmenin yurtdışına kaçmasına da neden olacağı ve Alman ekonomisini sarsacağı iddiaları ortaya atılıyor. Muhalefetteki Sol Parti’nin milletvekillerinden Hüseyin Kenan Aydın, işveren tarafının bu tarzda tehditlerle hükümete baskı uygulamak istediğini savunuyor.

Öte yandan SPD Genel Başkanı Kurt Beck, Avrupa Birliği ülkelerinde çalışanların bu bağlamda Almanya’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini, asgari ücretin kabul edilmesinin AB içindeki sosyal adaleti belirleyecek bir önemi olduğunu öne sürdü.
XS
SM
MD
LG