Erişilebilirlik

Bali'de Anlaşma Sağlandı


Bali İklim Değişikliği Konferansı'nda, 2009 yılına kadar küresel ısınma konusunda yeni bir anlama imzalanması kararlaştırıldı. Uluslararası anlaşmanın 2012 yılına kadar katılımcı ülkelerin parlamentoları tarafından onaylanması hedefleniyor.

BM İklim Dairesi Başkanı Yvo de Boer, sera etkisi yapan gazların salınımının sınırlandırılması için atılacak adımlar konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların "Bali Yol Haritasıyla" giderildiğini söyledi.

Avrupa Birliği ve diğer ülkeler, Bali Konferansınd, 2020 yılına kadar sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması için bir hedef belirlenmesini istiyordu. Ancak, Amerika'nın yoğun baskısı neticesinde böyle bir hedef belirtilmiyor.

Sera gazı emisyonlarının sınırlandırılmasına herhangi bir zorunluluk getirilmemesi Greenpeace gibi çevreci örgütler tarafından eleştirildi.

Bali Yol Haritası'nda, gelişmiş ülkelerin sera gazı emisyonlarını sınırlandırması için attıkları adımların "tespit edilebilir" olması şartı getiriliyor.

Amerikan heyetinin, zengin ülkelerin yoksul ülkere yeni teknolojiler geliştirmeleri için para yardımı yapması teklifine karşı çıkması üzerine diğer heyetler tepki gösterdi. Bunun üzerine Amerikan heyetinin başkanı Paula Dobriansky, geri adım attı.

Bali Yol Haritası'nda, önümüzdeki yıl başlayarak bir dizi toplantı yapılması öngörülüyor. Toplantılarda, 2009 yılına kadar yeni bir iklim anlaşması hazırlanması; bu anlaşmanın da 2012 yılına kadar katılımcı ülkelerin parlamentoları tarafından onaylanması hedefleniyor. Kyoto Protokolü 2012 yılında yürürlükten kalkacak.

Yol Haristası'nda ayrıca, gelişmekte olan ülkelere ormanların tahrip edilmesini önlemek amacıyla para yardımı yapılması öngörülüyor.

Bali Konferansına 190 ülke katıldı; müzakereler iki hafta sürdü. Zorlu geçen müzakere süreci, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un girişimleriyle anlaşmayla sonuçlandı.

2012 yılında yürürlükten kalkacak olan Kyoto Protokolü, gelişmiş ülkelerin sera gazı emisyonlarını 1990 yılı verilerine göre yüzde 5 oranında azaltmasını öngörüyordu.

Beyaz Saray: Kaygılarımız Var

Beyaz Saray, Bali İklim Konferansı'nda varılan uzlaşmayla Kyoto Protokolünün yerini alacak anlaşmanın hazırlanmasında önemli bir adım atıldığını açıkladı. Ancak Beyaz Saray, küresel ısınmayla mücadelede ülkelerin özel konumlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Washington, her ülkenin ekonomik açıdan kalkınmaya çalıştığını; bu gerçeğin gözardı edilmesi durumunda iklim değişikliği konusunda yeni bir anlaşmaya varılamayacağını duyurdu.

Avrupa Birliği: İstediğimiz Oldu

Avrupa Birliği Bali İklim Konferansında elde edilen sonuçtan memnun olduğunu açıkladı. AB heyetinin başkanı Humberto Rosa, varılan anlaşmayı, "tam istediğimiz gibi" diyerek değerlendirdi.
XS
SM
MD
LG