Erişilebilirlik

ABD Gıda Ve İlaç Dairesi Yetersiz


Amerika Gıda ve İlaç Dairesi bütün gıda, ilaç, aşı ve tıbbi cihazları kontrol etmekle yükümlü. Birçok ülke de, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin yönlendirmelerine göre hareket ediyor. Ancak kendi danışmanlarının yayınladığı bir rapora göre, dairenin ciddi sorunları var.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi danışmanlarının yeni raporuna göre, dairenin bütçesi ve memur sayısı yetersiz. Eleştirmenler, yıllardır dairenin iyi işlemediğini söylüyor ancak Amerikalıların hayatlarının tehlikede olduğu gerçeği dairenin kendi çalışanları tarafından ilk kez doğrulanıyor.

Rapora göre, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, ülkenin gıda stoğunu kontrol edecek yeterli müfettişe sahip değil. Daire’de üst düzey yetkili olarak görev yapan Bill Hubbard “1970’lerin başında çalışmaya başladığımda yılda 35 bin gıda teftişi yapıyorduk. Bu yıl yapılacak teftiş sayısı ise sadece 6 bin,’’ diyor.

Dairenin bilgisayar sistemi zararlı gıda ve ilaçları belirliyor. Rapora göre, sistem son derece eski ve iyi işlemiyor. Hubbard, “e-mail sistemi o kadar eski ki, ancak emekli bilgisayar teknisyenleri bu sistemi kullanabiliyor. Bugün için bu son derece eski bir system,” diye konuşuyor.

Rapora göre, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’ndeki birçok görevlinin bilgisayarı yok. Müfettişler hala acil raporları elde yazıyor ve bunlar genelde kayboluyor. Doğru teknolojiyi kullanmadan, daire yeni teknolojik gelişmeleri, ilaç ve tedavilerin muhtemel yan etkilerini izleyemiyor.

Rapor, dünyada yeni ilaçların keşfedilip geliştirilme yöntemlerinin önemli ölçüde değiştiğini, ancak Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin değerlendirme yöntemlerinin 50 yıl öncesiyle aynı olduğunu gösteriyor.

Raporda bu durumdan sürekli dairenin bütçesinde kesinti yapan Kongre sorumlu tutuluyor. Temsilciler Meclisi üyesi Rosa Delauro’ya göreyse suçlu, Gıda ve İlaç Dairesi. Delauro, “İyi yönetilmeyen ve Kongre’nin verdiği bütçeyi nasıl değerlendireceğini bilmeyen bir daireye daha fazla bütçe ayrılmasına karşıyım,” diyor.

Raporda, yeterli bütçe olmadan Gıda ve İlaç Dairesi’nin bilim alanında kendini geliştirmesinin, geleceğe yatırım yapmasının ve Amerikalı tüketicileri korumasının mümkün olmadığı vurgulanıyor.

XS
SM
MD
LG