Erişilebilirlik

Iraklı Mülteciler Maddi Sıkıntı İçinde


Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi, yeni yayınlanan raporlara göre, Suriye, Ürdün ve Lübnan'a yerleşen Iraklı mültecilerin ciddi olarak maddi sıkıntı içinde olduğunu açıkladı.

Üç ayrı raporda, Irak'ı terk eden iki milyon mültecinin zor şartlar altında yaşadığı belirtiliyor.

Raporların birinde, örneğin, Suriye'de yaşayan 3500 mültecinin iflasın eşiğinde olduğu vurgulanıyor. BM Mülteciler Dairesi Sözcüsü Jennifer Pagonis, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, Suriye'deki mülteci ailelerin yüzde 10'unda çocukların da iş bulmak zorunda kaldığını söyledi. Suriye'deki mülteci ailelerin yüzde 24'ü yurtdışında yaşayan akrabalarından gelen para yardımına muhtac olduğu belirlendi.

Bir başka araştırmaya göre, Lübnan'da yaşayan Iraklı mültecilerin yüzde 80'i yasadışı yollarla ülkeye giriş yaptığı; bu mültecilerin herhan sınırdışı edilebileceği belirtiliyor.

Bir başka araştırmaya göre de, Ürdün'deki mültecilerin çoğu günlük masraflarını birikimlerini kullanarak karşılıyor.

Pagonis, Iraklı mültecilerin kötü şartlar nedeniyle kronik hastalıklara yakalandıklarını; Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezinin önümüzdeki ay mülteciler arasında travma ve depresyon vakaları üzerine araştırma yayınlayacağını söyledi.

Pagonis, mültecilerin Irak'a dönüş yaptığını; ama bunun Irak'taki güvenlik durumuyla değil, yaşam standartlarıyla ilgili olduğunu söyledi.

Irak'ta Operasyonlar Sürüyor

Irak'ta dün ve bugün yapılan operasyonlarda en az dört militanın öldürüldüğü, 18 militanın tutuklandığı açıklandı.

Bu arada, ülke genelinde saldırılar sürüyor. Bugün Bağdat'ta güvenlik güçlerini hedef alan saldırıda, iki kişi öldü; 10 kişi yaralandı. Bakuba'daysa, üç polis memurunun ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı düzenlendi.

Dün Nineva'da düzenlenen saldırıda da bir Amerikalı asker öldü.

XS
SM
MD
LG