Erişilebilirlik

Tomografi Çocuklarda Zararlı Olabilir


Bilgisayarlı tomografiler doktorların insan bedeninin içinde neler olup bittiğini görmelerini sağlıyor. Organların 3 boyutlu görüntülerini alan bu yöntemle kanser teşhis edilebiliyor. New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayınlanan bir rapora göre, her 3 tomografiden biri gereksiz ve tomografi kansere yolaçabiliyor. Araştırmayı yapan ekipten doktor David Brenner şöyle konuşuyor: “Kronik baş ağrısı ya da karın ağrısı şikayetiyle acil yardıma getirilen bir hasta, doktor muayenesinden geçmeden önce bilgisayarlı tomografiye girer. Şimdi bunun doğru bir yöntem olup olmadığını sorguluyoruz.”

Doktor Brenner ve ekibi bilgisayarlı tomografiden yayılan radyasyonun önümüzdeki yıllarda tüm kanser vakalarının yüzde 2’sinden sorumlu olacağını öne sürüyor.

Uzmanlar bu bulguları atom bombasından kurtulan Japonlara dayandırıyor. Bu Japonların radyasyona maruz kaldıktan sonra kansere yakalanma riski, birkaç kez bilgisayarlı tomografiye giren hastalarla aynı. Bilgisayarlı tomografi cihazları, klasik röntgendeki X ışınlarından çok daha fazla radyasyon içeriyor. Araştırma sırasında yapılan ankete katılan her 4 doktordan 3’ü bilgisayarlı tomografinin içerdiği radyasyonun dozunu küçümsüyor. Aynı doktorlar, kanser riskinin artmasıyla birkaç kez aynı dozda radyasyona maruz kalma arasındaki bağın farkında değil.

Bundan en çok zarar görecek olanlarsa küçük bedenleri radyasyona karşı daha hassas olan çocuklar. Washington’daki Ulusal Çocuk Tıp Merkezi Radyoloji Bölümü Başkanı Doktor Raymond Sze “Çocuklar yetişkinlerden farklı. Bedenleri daha küçük. Bazı salgı bezleri, testisleri ve yumurtalıkları yetişkinlere göre çok daha hassas. Bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler çok gerekiyorsa çocuk hastanelerinde yapılmalı. Biz, burada radyasyonun dozunu düşük tutuyoruz” diyor.

Bu görüntüleri almak bir saniyeden az sürüyor. Çocuğun kıpırdamasını engellemek için anestezi gerekmiyor. Son yıllarda çocuklara yapılan tomografi sayısında hızlı bir artış var. Her yıl en az 1 milyon tomografi gereksiz yere çekiliyor. Bu da çocukları boşu boşuna kanser riskiyle karşı karşıya getiriyor. Bilgisayarlı tomografi cihazları son derece değerli. Ancak hastaların, bu yöntemin kullanılması gerekip gerekmediğini iyice araştırması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG