Erişilebilirlik

İklim Konferansında Başarıya Ulaşmak Şart


Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Ban Ki Moon, Bali’deki iklim konferansının başarısızlıkla sonuçlanmaması gerektiğini söyledi.

Bugün Doğu Timor’u ziyaret eden Ban, yarın tekrar Bali’ye gideceğini açıkladı.

İki haftadır devam eden konferansın amacı, süresi 2012 yılında dolacak olan Kyoto Protokolü'nün yerini alacak yeni bir anlaşma hazırlamak.

Birleşmiş Milletler yeni anlaşmanın iki yıl içinde tamamlanmasını umsa da, 190 ülke arasında bazı konularda ciddi görüş ayrılıkları var.

Avrupa birliği, atmosfere salınan sera gazlarında 2020 yılına yüzde 25 ile yüzde 40 arasında kesinti yapılmasını istiyor.

Amerika, Kanada ve Japonya ise kesinti oranının Bali’de değil, daha sonra yapılacak görüşmelerde ele alınmasında ısrar ediyor.

Avrupa Birliği, dün, Washington’un tutumu nedeniyle önümüzdeki ay Amerika’da yapılacak küresel ısınma görüşmelerini boykot etme tehdidinde bulundu.

2007 En Sıcak Yıl

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü, 2007’nin bugüne kadar kaydedilmiş en sıcak yıllardan biri olduğunu açıkladı.

Merkezi Cenevre’de bulunan örgüt, dünyanın tüm bölgelerinden toplanan verilerin, bu yıl mevsim normallerinin dışında gelişmeler olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Yetkililere göre bu veriler, küresel ısınmayla ilgili bilimsel çalışmaları da doğruluyor.

Örgüt başkanı Ömer Baddur, bu yıl Avrupa’nın en sıcak ilkbahar ve yazını yaşadığına, Avustralya’da ise kışın çok sert geçtiğine dikkat çekti.

2007’de Kuzey Amerika’da da bir çok bölge sel ve su baskınlarıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG