Erişilebilirlik

Almanya: Hessen'da Başörtüsü Yasağı


Almanya, başörtüsü yasağını sürekli gündeminde tutuyor. Son olarak Hessen eyaleti kadın memurlara baş örtüsü yasağı getirerek, konuya yeni bir boyut kattı.

Federal Anayasa Mahkemesi’nin 2003 yılı Eylül ayında aldığı başörtüsü kararından bu yana, Almanya başörtüsü ve dini sembollere yönelik bağlayıcı bir karar alamamanın ve ortak uygulama bulunmamasının sancılarını çekiyor.

Anayasa Mahkemesi o zaman başörtülü bir Müslüman öğretmenin çalıştığı okulda başörtüsü takmasına ilişkin karar almayı red etmiş, konuyla ilgili uygulama ve yasağı eyaletlere bırakmıştı. Bu karardan beri eyalet yönetimleri, okullarında başörtüsü takılıp takılmayacağına kendileri karar veriyor. Nitekim öğretmenlerin okullarda başörtüsü takmasını engellemek amacıyla, Almanya’nın 16 eyaletinden 8’i ‘Okul Yasası’nda’ değişiklik yaptı.

Ancak son olarak Hessen eyaletinin aldığı karar, tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak nitelikte. Böylece bir eyalet ilk kez memurlara yönelik başörtüsü yasağı çıkardı. Buna göre, bayan memurlar bunden böyle ‘politik barışı tehlikeye atacak kıyafet tarzını’ iş yerinde çıkarmak zorunda. Hessen Devlet Mahkemesi tarafından alınan karada açıkca belirtilmesede sözkonusu kararın başörtülü kadınları kastettiği biliniyor.

Sosyaldemokrat Parti SPD Federal Milletvekili Lale Akgün, kararı memnuniyetle karşıladığını, düzenlemeyle başörtüsünü dini sembol olarak görenlere yönelik ciddi bir mesaj verildiğini belirtiyor ve bundan sonra çocukların başörtüsü ile okula gönderilmesene yönelik de benzer bir karar alınması gerektiğini söylüyor.

Yeni düzenlemeleyle başörtüsüne yasak konulurken Hristiyanlık ve Yahudilik inançlarınının sembollerine dokunulmaması ise eleştiriliyor. Konuyla ilgili bazı yorumlarda Federal Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü yasağı ile birlikte dini sembollerle ilgili Almanya genelinde geçerli olacak bir uygulmanın gerekliliğine vurgu yapılıyor. Lale Akgün’de bu tarz bir karar alınırken sadece İslam dinini gözönünde bulundurmamak, bütün dini cemaatleri dikkate almak gerektiğini belirtiyor.

Bu arada Hessen eyaleti başbakanı Roland Koch başörtüsü takan memurlarla ilgili kararın doğru olduğunu ve bu kararla Almanya’nın ‘Hristiyan ve hümanist geleneklerinin bir kez daha vurgulandığını’ öne sürdü.

XS
SM
MD
LG