Erişilebilirlik

'Siyasi Çözüm Kararı Türkiye'ye Bırakılmalı'


Washington Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay, Türkiye’de Amerikan karşıtlığının arttığına dikkat çekerek, bunun PKK sorunundan kaynaklandığını söyledi. Çağaptay, Türkiye, Ürdün, İsrail ve Filistin’i kapsayan araştırma gezisinden sonra Washington’da bir toplantıda konuştu. Washington Enstitüsü’ndeki toplantıda Çağaptay Türkiye’nin iç ve dış politikasının en önemli konusunun PKK meselesi olduğunu ve PKK’yla mücadelede işbirliğinin, Türkiye’nin İran ve Suriye gibi Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerinde belirleyici rol oynadığını belirtti.

Türk siyasi çevrelerinde Amerika’nın Türkiye’yle PKK konusunda istihbarat işbirliği yapmasının memnuniyetle karşılandığını vurgulayan Çağaptay, bu işbirliğinin sokaktaki vatandaş tarafından bilinmediğini, bu yüzden Türk hükümetinin gerçekle halkın algılayışı arasındaki boşluğu doldurması gerektiğini bildirdi. Türkiye’de Amerikan dış politikası karşıtlığının toptan Amerikan karşıtlığına dönüştüğünü belirten Çağaptay bu karşıtlığı gidermenin tek yolunun da Amerikan hükümetinin PKK’yla mücadele çabasını sürdürmesi ve Türk hükümetinin bu çabaları halka anlatabilmesi olduğunu söyledi. Çağaptay Amerika’nın PKK ile ilgili siyasi kararları Türk hükümetine bırakması gerektiğinin de altını çizdi. Soner Çağaptay Türkiye’nin kuzey Irak yerel hükümetiyle olan ilişkilerinin de ancak PKK sorunu ortadan kalkarsa normalleşebileceğini kaydetti.

Çağaptay Ankara’da Suriye’yle iyi ilişkiler konusunda ortak bir kararlılık olduğunu, aynı kararlılığın İran konusunda da oluşmaya başladığını bildirdi. Türkiye’nin Hamas’la ilişkilerindeyse Ankara’da anlaşmazlık olduğunu söyleyen Çağaptay, Türkiye –İsrail ilişkilerinin hala güçlü olduğunu, ancak yavaş yavaş ortaya çıkan yahudi karşıtlığının da inkar edilemeyeceğini belirtti..XS
SM
MD
LG